Teknik eğitimde YÖK devrimi

Meslek liselinin önü açılıyor

YÖK, meslek liselerine öğretmen yetiştiren okulları, uygulamalı teknik bilimler fakültelerine dönüştürüyor. Böylece katsayı nedeniyle dört yıllık bölümlere gidemeyen meslek liselilerin önü açılacak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), iş dünyasıyla işbirliği yaparak üniversitelerde meslek liselerinin önünü açacak. Mezunlarının sadece yüzde 5'inin öğretmen olarak çalışabildiği 23 teknik eğitim fakültesinin yapısı değiştiriliyor. 'Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi ismini
alacak bu okullarda iş dünyasına eleman yetiştirilecek. İsteyenlerse tezsiz yüksek lisans alıp yine öğretmen olabilecek.
Şu an 23 teknik eğitim fakültesinde okuyan 30 bin öğrenci bulunuyor. ÖSS'yi kazanarak bu okullara kayıt yaptıran 6 bin öğrenci var. Meslek liselerine öğretmen yetiştiren bu fakültelerin en önemli sorunuysa istihdamlarının yeterli olmaması. Bu fakülteleri cazip hale getirmeyi amaçlayan YÖK, 11 Temmuz'da yaptığı genel kurul toplantısında iki yıldır üzerinde çalıştığı bir uygulamayı hayata geçirme kararı aldı.
Karar doğrultusunda, Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, uygulamalı teknik bilimler fakültesine dönüştürülecek. Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ üniversiteleri bünyesinde ise uygulamalı teknik bilimler fakülteleri kurulacak. Gazi üniversitesi ve Marmara üniversiteleri bünyesinde yer alan teknik eğitim fakülteleri ise, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam edecek.
'İstihdam sorunu bitecek'
Bu yeniden yapılanmayla teknik eğitim fakültelerinin ve istihdam sorunu yaşayan mezunlarının sorunları son bulacak. YÖK Başkanvekili İsa Eşme, yeni yapılanmayla ilgili şu bilgileri verdi: "İş dünyasının taleplerine uygun nitelikte adam yetiştirilecek. Bölüm ve programları yeniden yapılandırılırken de iş dünyasının talepleri göz önüne alınacak. Bu fakültelerde eğitim alanlar aynı fen edebiyat fakültelerindeki gibi tezsiz yüksek lisans alıp öğretmen olabilecek yine. Zaten meslek liselerine öğretmen yetiştirmek için Gazi ve Marmara üniversitelerinde teknik eğitim fakülteleri devam edecek. Bu sistem, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğinde dört yıllık lisans programlarında okuma imkânı vereceği gibi, önlisans düzeyinde eğitim yapan meslek yüksekokulu çıkışlılara, lisans tamamlama fırsatı getirecek. Meslek liselerinin önü açılmış olacak. Teknik eğitim fakültelerinin yapıları iyiydi. Laboratuvarları bulunuyordu ama atıl durumdaydı. Bu sistemle uygulamaya dönük eğitim de verilecek."