Teknoloji, kar ve sise yenik düştü

Teknoloji, kar ve sise yenik düştü
Teknoloji, kar ve sise yenik düştü

Askerler, AKUT gibi ekipler, korucular ve gönüllü siviller, çığ tehlikesi altında aramayı sürdürüyor. FOTOĞRAF: BÜNYAMİN YIL / DHA

Helikopterdeki yer bulma vericisinin çalışmaması yüzünden enkazın yeri tam tespit edilemedi. Cep telefonu sinyali bölgeyi daraltsa da yedi helikopter, bir uçak ve 2 bin kişinin katıldığı aramada, yaralılara 'kritik' 24 saatte ulaşılamadı

ANKARA/KAHRAMANMARAŞ -  Türkiye iki gün boyunca, BBP?mitingine giderken düşen helikopterin enkazını bulamadı. Arama çalışmaları dün gece Radikal’in baskıya girdiği saatlerde sürüyordu.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile dört partili ve bir gazeteciyi Kahramanmaraş’tan Yozgat’a taşırken düşen helikopterdeki Acil Yer Bulma Vericisi’nin (ELT) çalışmaması enkazın yerinin tespitini imkânsız hale getirdi. Helikopterden alınan bir cep telefonu sinyali sayesinde arama alanı bir kilometre genişliğinde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanla daraltılsa da yaralılar için kritik olan 24 saatte enkaza ulaşılamadı. Genelkurmay ve Emniyet Genel Müdürlüğü, havadan gece görüş özelliği olan yedi helikopter ve bir Casa uçakla, yerden de arama kurtarma ve özel kuvvet timleriyle aramalara destek verdi. AKUT gibi sivil toplum kuruluşları ile köylülerin desteği de helikoptere kritik zaman içinde ulaşılmasına yetmedi.
Helikopterin önceki gün saat 15.45 sıralarında Kahramanmaraş’a bağlı Göksun ilçesi dağlık kesimine düştüğü belirlenince  arama başladı. Çalışmalar, cep telefonundan alınan sinyallerin takibiyle Berit Dağı’nın Sisne Köyü, gece de Kurucaova Köyü ve Kaman Dağı eteğine kaydırıldı. 

Sıfırın altında 15 derece
Kar kalınlığının 2 metreye yaklaştığı bölgede Jandarma, Sivil Savunma, Orman Bölge Müdürlüğü, korucular, arama kurtarma ekipleri ile gönüllülerin oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi, bölgeyi didik didik etti. Hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü bölgede, çığ tehlikesi altında yapılan çalışmalar saat 04.00’e kadar sürdürüldü ancak sonuç alınamayınca kısa süre ara verildi. Ulaşımın güçlükle yapıldığı bölgeye yollanan iki dozer, sinyallerin yoğun olarak alındığı Kurucaova Köyü ile Kaman Dağı arasında yol açma çalışması yaptı.
Bu sırada arama kurtarma ekiplerinde yer alan bir grubun Delikkaya mevkiinde donma tehlikesi geçirdiği haberi ulaştı. Gönüllü köylüler olduğu belirtilen 22 kişi sabaha karşı saat 06.00 sıralarında bulunup kurtarıldı.
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de dün, enkaza ulaşmak amacıyla yapılan çalışmaları anlattı. Genelkurmay’ın üç adet Sikorsky ve bir adet Couger tipi helikopter ile termal duyarlılığı sayesinde havadan tespit yapabilme özelliğine sahip bir adet Casa uçağını bölgeye gönderdiğini, Emniyet’in de üç helikopterle havadan tespit çalışmalarına destek verdiğini açıkladı:
“Doğal Afet Kurtarma (DAK) Taburu ve Emniyet’in Kahramanmaraş ve çevre illerdeki unsurları, hem Orman Genel Müdürlüğü’nün personeli hem de sivil savunma ekiplerinin  unsurları bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca 897 köy korucusu da bu arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır. AKUT da bölgede çalışmalarına başladı. Sağlık Bakanlığı personeli de orada. Ayrıca Adıyaman’dan Jandarma Komando Taburları ve Bölüğü, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Birliklerinden de hem helikopter hem de kara birlikleri sevk edilmiştir. Buradaki tek olumsuz durum, hava şartları. Yoğun sis, devam eden yağış ve arazi şartlarının olumsuzluğu tespiti zorlaştırmaktadır.” 

Cep sinyali alınamıyor
Çiçek, İHA muhabirinin telefonunundan bir kez arama yapıldığını, bir tek o telefonun açık olduğunun Telekominikasyon Kurumu’nca tespit edildiğini söyledi. Çiçek daha sonra bu telefondan da yanıt alınamadığını belirtti.
Başbakan?Tayyip Erdoğan dün Kahramanmaraş’taydı. Erdoğan, “Arama yapılan alanın genişliği, gerek arazi, gerekse hava şartlarının elverişsizliği, netice almamızı güçleştirmekte” dedi.
Kahramanmaraş’a giden İçişleri Bakanı Beşir Atalay da arama çalışmalarının 2 bin kişi ile karadan ve havadan sürdürüldüğünü söyledi. Atalay, helikopter ve telefonlardan sinyal alınamadığını açıkladı: “25-30 kilometre çapında bir alan. Kar ve sis artıyor. Helikopterler gece saat 23.00’e kadar çalıştı. İnsan ısısı sinyali alabilen helikopterler havada. Havadan arama, sisin olmadığı yerlerde devam ediyor.”
Helikopterde Yazıcıoğlu’nun yanı sıra BBP’li yöneticiler Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, Erhan Üstündağ, gazeteci İsmail Güneş ile pilot Kaya İstektepe bulunuyordu. (Radikal, dha)