Teknolojinin bulamadığı enkazı muhtarın yolladığı köylüler buldu

Teknolojinin bulamadığı enkazı muhtarın yolladığı köylüler buldu
Teknolojinin bulamadığı enkazı muhtarın yolladığı köylüler buldu
Düşen helikopteri 47 saat sonra, Döngel Köyü muhtarının anons yaparak topladığı gönüllü köylüler buldu. Arama yapılan bölgeye 30 km. uzaklıktaki enkazda yaşayan yoktu

Aramalar dün kar ve sis altında sürdürüldü. 12 helikopter ve bir uçak ve 1700 askerin katıldığı aramalarda çok kişi donma tehlikesi geçirdi. 

KAHRAMANMARAŞ - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu mitinge götürürken düşen helikopterin enkazı, 47 saat sonra köylüler tarafından bulundu. Helikopterdeki altı kişiden kurtulan olmadı. Göksun- Kahramanmaraş yolu üzerindeki Şahinkayası beldesi yakınlarındaki Keş Dağı’nda bulunan enkazda, helikopterde yaşamını yitiren altı kişinin donduğu, üzerlerinde iki parmak kalınlığında buz oluştuğu görüldü. Enkazı, önceki akşam Döngel Köyü camisinden anons yapıp, gönüllü olarak dağa çıkarak bulan 17 kişilik köylü ve korucu grubu da donma tehlikesi geçirdi. Helikopterin bulunduğu noktanın cep telefonu sinyalleriyle kooordinat olarak belirlenememiş olmasına, baz istasyonlarının dağlık bölgedeki ‘yansıma yanıltması’nın yol açmış olabileceği belirtildi. Bir korucu, üç gün önce enkazın yerini ihbar ettiklerini söyledi.
Enkazın, arama bölgelerine 30 kilometre kadar uzakta bulunmasıyla birlikte, bölgede arama yapan binlerce görevli ve helikopterler, bu kez en yakın yerleşim birimine yaya dört-beş saat uzaklıkta olan dağlık bölgeye yönlendirildi. Helikopter kurbanlarının bulunduğu mevkinin adının ‘Kanlıçukur’ olması da dikkat çekti. 

Sağ bulma çabası

Çarşamba günü Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden Yozgat’ın Yerköy ilçesine gitmek üzere saat 14.42’de havalanan ancak kısa süre sonra Kahramanmaraş’a bağlı Göksun ilçesinin dağlık kesiminde düşen helikopterden Yazıcıoğlu ile yanındaki üç partili bir gazeteci ve pilota ulaşmak için arama- kurtarma ekipleri zamana karşı yarış başlattı. Türkiye gibi, BBP’de de nefeslertutulmuş, gerilim yükselmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan da Kahramanmaraş’a gitti ve gereken her şeyin yapıldığını vurguladı. Helikopterdekilerin sağ kurtulmuş olabileceğine ilişkin umutlarla sürdürülen aramayla ilgili ilk somut sonuç, dün saat 15.00’te alındı.
Göksun’daki kriz merkezinde bulunan İçişleri Bakanı’na aktarılan bilgiyi Bakan Beşir Atalay heyecanla açıkladı ve “Enkaza ulaşıldı” dedi. Ardından da ilk bilgiler, enkaz ve cesetlerin yanında bulunan Döngöl köylülerinin cep telefonları ile görüşülerek alındı.
Helikopter enkazının bulunduğunun kesinleşmesinden sonra Yazıcıoğlu’nun Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu da cenazelerin getirileceği Kızılöz Köyü’ne giderek bekledi. Bakanı Atalay da bu köyde karargah kurdu.
Göksun-Kahramanmaraş yolunun doğusundaki Şahinkayası Beldesi yakınlarında Döngel, Sisne, Ahmetçetik, Kızılöz köylerinin çevrelediği Kanlıçukur mevkiinde 2 bin 500 rakımlı Keş Dağı’na düşen enkazı köylüler  buldu.
Gönüllü olarak arama yapan 17 köylü ve korucunun enkazı bulmasının ardından alınan ilk bilgilerde üç ceset bulunduğunun söylenmesi, Yazıcıoğlu ve iki kişinin hâlâ yaşadığı umudunu doğurdu. Ancak kar kalınlığı 2 metre olan enkaz bölgesindeki köylüler, yarım saat içinde diğer cesetleri de buldu.
Umutla gelecek haberler beklenirken, enkazı bulan korucu Abidin Karataş ile diğer köylülerin televizyonlarda yapılan telefon bağlantılarında, üç cesedin helikopterde diğer cesetleri de dışarıda gördüklerini söylemesiyle umutlar tamamen söndü. Helikopter enkazını ilk gören 17 kişilik gruptan korucu Abidin Karataş, iki metre karla kaplı alana düşen helikopterin parçalanarak 50- 60 metre çapında alana dağıldığını söyledi. Helikopterde önce üç, sonra beş cesedin bulunduğunu söyleyen Abidin Karataş, manzarayı şöyle anlattı:
“Parçalanan helikopterde beş ceset gördük. Donmuşlar. Yazıcıoğlu’nu göremedik. Aramalarda kimsenin aklına gelmeyen bir yer burası. Açık bir alan. Burada hiç arama yapılmadı. İki metre kar var.  Enkazın bulunduğu yer Göksun’a çok uzak. Burası Keş Dağı’nda Kanlıçukur denen yerin arkasında, Kurudere diyorlar. Bildiğimiz bir yer değil.”
Abidin Karataş ve diğer köylüler bir süre sonra da Muhsin Yazıcıoğlu’nun cansız bedenini bulduklarını söyledi. Korucu Karataş, yanındaki köylülerle birlikte zor durumda olduklarını, sis nedeniyle 200 metre önlerini göremediklerini, ısınmak için ateş yaktıklarını söylerken, “Bizi kurtarın” dedi.
Döngel Köyü’nden muhtar Yılmaz Tilki’nin amcasının oğlu Abdullah Tilki, enkazı bulan 17 kişilik grubun nasıl yola çıktığının öyküsünü DHA muhabirine şöyle anlattı:
“Dün akşam muhtarımız camiden anons yaptırıp, başkanımızı aramak için gönüllü olanların sabah 06.00’da toplanmasını istedi. Birkaç korucu, öbür köylerden birkaç kişi ile toplanıp 17 kişi olmuşlar. Hava kararacağı için dönüyorlarmış, o zaman bulmuşlar.”

‘Üç gün öncey erini söyledik’

Bu bölgenin de arama yapılması planlanan noktalar arasında olduğu, ancak hava koşulları nedeniyle yeterli arama yapılamadığı belirtildi. Ambulansların da gönderildiği bölgeye gelen BBP’liler de yollarda önlem alan jandarma tarafından geri çevrildi.
Helikoper enkazının bulunduğu bölgedeki koruculardan 37 yaşındaki Selim Işık ise, kazadan hemen sonra enkazın bulunduğu yer ile ilgili olarak ihbarda bulunduklarını söyledi. Işık, şu bilgileri verdi: “Üç gün önce biz o bölgeye gittik, kablo kokusu aldık. Söylediğimizde gidilseydi, o muhabir arkadaş kurtarılmış olurdu. Kayalıkların üzerinde çamlar arasında bir enkaz gördük. Sonra kurtuldular diye duyduk. Tipi de olunca korkup döndük. Sonradan bulunmadığını öğrendik, bunun üzerine ertesi gün Göksun’da Büyük Birlik Parti yöneticisi Kemal Yavuz ile Muhsin beye bildirdik gördüğümüzü. Genel Merkez’e de izah ettim. Bu bölge aranmayınca Başbakan geldiğinde korumalara da iletildi.” (dha)