Teksas usulü baskın

Bir uyuşturucu operasyonunda Van polisince gözaltına alınan eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram, Emniyet binasını basarak, polisleri darp eden adamlarınca kaçırıldı.

VAN/ANKARA - Bir uyuşturucu operasyonunda Van polisince gözaltına alınan eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram, Emniyet binasını basarak, polisleri darp eden adamlarınca kaçırıldı. Bayram ve adamları birkaç saat sonra kendiliğinden teslim olurken, Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, zanlıların polisin takibiyle yakalandığını söyledi.
Malatya'da başladı
Hamit Bayram, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı yolundaki ihbar üzerine Malatya Emniyet Müdürlüğü'nce takibe alındı. Narkotik şube polisleri, alıcı kılığında Bayram'la bağlantı kurdu. Yapılan görüşmeler sonunda Bayram, numune göstermek için alıcı kılığındaki polislere Van'da randevu verdi. Narkotikte görevli iki polis dün Van'a giderek Bayram'la buluştu. Bayram'ın yanında getirdiği 10 gramlık numune eroini inceleyen polisler, malı beğendiklerini belirterek Bayram'dan adamlarıyla bağlantı kurmasını ve asıl malı buluşma yerine getirmelerini söylemesini istedi. Ancak Bayram ve adamı polislerin acele etmesinden kuşkulanarak malı teslim etmeden ayrılmak istedi.
Gözaltına alındı
Bunun üzerine polisler gerçek kimliklerini açıklayarak Bayram'ı gözaltına aldı. Bayram aracıyla birlikte Van Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Bayram'ın aracında da narkotik köpekleri tarafından arama yapıldı ancak herhangi bir uyuşturucu maddeye rastlanmadı. Polislerle birlikte adamlarının asıl malı getirmelerini bekleyen Bayram, bir süre sonra eroinman olduğunu ve krize girdiğini söyleyerek polislerden eroin istedi.
Ancak polisler, kendisine eroin veremeyeceklerini belirtti. Krize girmiş numarası yapan Bayram, arabada biraz dinlenmek istediğini söyledi. Polisler, Bayram'ın arabada yatmasına izin verdi. Dinlenmek için arabanın arka koltuğuna yatan Bayram, cep telefonundan gizlice adamlarını aradı ve durumu anlattı.
Emniyet'e baskın
Telefon görüşmesinden kısa süre sonra saat 16.00 sıralarında Bayram'ın silahlı oldukları öne sürülen 20'ye yakın adamı Emniyet ek binası olarak anılan Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'nü bastı. Önce Bayram'ın bir adamı Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne girdi ve polislerle tartışmaya başladı. Bu sırada Bayram'ın diğer adamları ortaya çıkarak polislere saldırdı. Saldırıda bir polisin burnu kırılırken, Bayram ve şoförü kaçırıldı.
Birkaç saatlik firar
Hamit Bayram'ı ellerinden kaçıran polislerin, Van Emniyeti'ni arayarak yardım istemesi üzerine başlatılan takip sonucu Bayram'ın saldırıya karışan yedi adamı yakalandı. Van Emniyet Müdürlüğü, olayı Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirirken, Van eski milletvekili Mustafa Bayram da ifadesi alınmak üzere savcılığa getirildi. Olayla ilgisini reddeden Mustafa Bayram, savcıya 'oğlunu en kısa sürede güvenlik güçlerine teslim etme' sözü verdi. Birkaç saat içinde de Hamit Bayram Emniyet'e giderek teslim oldu.
Polis: Biz yakaladık
Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt ise, Bayram ve adamlarının polisin takibi sonucu yakalandığını söyledi. Kurt, şöyle konuştu:
"Hamit Bayram'ı gözaltına alan, aracı da incelemek üzere Bölge Trafik Müdürlüğü'ne getiren ekiplerimiz, araçta detaylı arama yaptı. Bu sırada Bayram'ın akrabaları, Bölge Trafik Müdürlüğü'ne gelerek polislerle tartıştı. Bir polis memurunu darp eden bu kişiler, kalabalıktan yararlanarak Hamit Bayram'ı kaçırdı. Ekiplerimizin takibi sonucu tekrar gözaltına alınan Bayram ve yedi akrabasının Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusu sürüyor. Araçtaki aramada ise herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı."
(Radikal, dha)