Tekstilcileri dolandırdılar

Tekstilcileri dolandırdılar
Tekstilcileri dolandırdılar
İstanbul'da tekstilcileri tehditle dolandıran çeteye operasyon yapıldı. Çetenin, Zara, LCW, H&M gibi markaları 5 milyon lira dolandırdığı belirlendi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Giyim Sanayicileri Derneği son yıllarda artan dolandırıcılık yöntemi üzerine savcılığa başvurdu. Savcılık, tehdit ile dolandırıcılık yöntemi ile ilgili olarak İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat verdi. Organize polisi çeteye yönelik teknik ve fiziki takip başlattı. 6 ay süren teknik ve fiziki takipte çetenin değişik yöntemler kullanarak tekstil sektörünün önde gelen firmalarından haraç aldığını belirledi. İddiaya göre Bülent B. liderliğindeki çete, Çağla Moda, Demir Tekstil ve Melis Giyim isimli sahte firmalar kurarak tekstil firmalarından siparişi aldı. Daha sonra “işçiler işi bitiremedi, maliyet arttı” gibi bahanelerle sözleşme harici para talep etti. Tekstil firmaları ise siparişlerinin yetişmemesi korkusu ile çete üyelerinin taleplerini kabul etti. Çetenin tekstilcileri “Sizden iş alan kişi ortağımızdı, ayrıldı. Sizin verdiğiniz parayı da aldı. Eğer ekstra para vermezseniz ürününüzü geri vermeyiz” diyerek tehdit ettiği de belirlendi. Tehdit ile para alınması organize polisinin teknik ve fiziki takibinde saniye saniye kayda alındı. Şebekenin ekstra para vermeye yanaşmayan tekstil firmalarının ürünlerini pazara sürdüğü de tespit edildi. Delilleri toplayan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün İstanbul ve Kırklareli’nde eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda çete lideri Bülent B.’nin de aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. 5 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken 13 kişi Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. 

Zara da dolandırılmış

Çetenin bu yöntemiyle Zara’yı yaklaşık 1 milyon TL dolandırdığı iddia edildi. Ayrıca LCW, H&M, Colins ve Mango gibi tekstil firmalarının da çete tarafından dolandırıldığı belirlendi. Çetenin 23 ayrı tehdit ve dolandırıcılık yöntemi ile 5 milyon TL’lik vurgun yaptığı öğrenildi.