Telaşa mahal yok!

Son günlerde yaşanan soğuk ve yağışlı havaların, bu kışın sert geçeceğinin işareti olduğu yorumlarına uzmanlar katılmadı.

İSTANBUL - Son günlerde yaşanan soğuk ve yağışlı havaların, bu kışın sert geçeceğinin işareti olduğu yorumlarına uzmanlar katılmadı. Beklenenden daha düşük olan sıcaklığın, soğukların süreceğine ve kışın çetin geçeceğine dair bir işaret olmadığını belirten uzmanlar, etkili yağışların da son üç yıldır yaşanan kuraklığı telafi edebileceğini söyledi.
Yayvan: Bol yağışlı bir kış
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Mehmet Yayvan, kasım ayında görülen hava sıcaklığının önceki üç yıla oranla daha da düştüğünü, ancak buna karşın yağışın daha fazla olduğunu ifade etti. Kuzeyden gelen sistemlerin soğuk havalara neden olduğunu belirten Yayvan,
"Yağışlar da Akdeniz üzerinden gelen sistemlerden kaynaklanıyor. Genellikle önce lodos, sonra yağış, ardından da soğuk
oluyor. Bazen soğuk ve yağış birlikte görülüyor. Tıpkı kasım ayında tanık olduğumuz
gibi. Bu yıl soğuklar biraz erken geldi, ancak bu anormal değil" dedi.
'Daha da soğuğu oldu'
Hava sıcaklıklarının belirgin derecede düştüğünü, ancak bazı illerde bundan daha soğuk dönemler de yaşandığını hatırlatan Mehmet Yayvan, şunları söyledi:
"Deneysel anlamda yapılan tahminlerde, bu kışın çok soğuk geçeceğine dair işaret yok. Normal bir kış bekliyoruz. Ancak yağışlara baktığımızda önceki üç yıla oranla büyük artış var. Son üç yıldır yağış azlığı nedeniyle kuraklık yaşandı. Ülkemiz Akdeniz yağış rejimine sahip olduğu için, güney, iç ve doğu kesimlerde bol yağışlı bir kış geçirebiliriz."
Uçar: 50 yılın en fazla yağışı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hidrometeoroloji Şube Müdürü Ahmet Uçar da, bazı bölgelerde son 50 yılın en fazla yağışının görüldüğünü belirterek, yağışların sürmesi halinde son birkaç yıldır yaşanan kuraklığın telafi edilebileceğini açıkladı. Antalya'da uzun yıllardır yağış ortalamasının 134 kg. olduğunu vurgulayan Uçar, "Kasım ayının ilk 15 gününde bu oran 545 kg.'ye ulaştı. Yani önceki yıllara oranla yağışta beş kat artış var" dedi.
Yeniçeri: Sert geçecek, ama...
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Şefi Nail Yeniçeri de, erken başlayan soğuklarla ilgili olarak endişelenmeye gerek olmadığını, bu yıl kışın normal geçeceğini söyledi. Geçen yılki kışın anormal olduğunu, tam anlamıyla kışın yaşanmadığını dile getiren Yeniçeri, "Bu kış geçen yıla oranla sert geçecek. Ama normal olanı bu. Kasım ayına baktığımızda geçen yıla oranla bir sıcaklık düşüşü gözlemleniyor. Ancak bu kötüye yorulmamalı" diye konuştu.
Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Çetin Gül, "Soğuk ve yağışlar atmosferdeki normal hareketlerden kaynaklanıyor. Her şey yolunda" dedi.
***
Yağmur sürecek
Sağanak yağmur, hafta sonu da devam edecek. Bugün, Doğu Karadeniz kıyıları dışında tüm yurtta yağış bekleniyor. Trakya ile Batı Karadeniz'in iç kesiminin yüksek yerleri karla karışık yağmur, Doğu Anadolu'nun doğusu kar yağışlı olacak. Yarın da tüm yurt yağışlı geçecek. Pazartesi günü de Marmara'nın batısı ile kıyı Ege dışında her yer yağışlı.