Telefon dolandırıcılarının son kurbanı Prof. Yüksel Tomurcuk Atagök

Telefon dolandırıcılarının son kurbanı Prof. Yüksel Tomurcuk Atagök
Telefon dolandırıcılarının son kurbanı Prof. Yüksel Tomurcuk Atagök
Prof. Yüksel Tomurcuk Atagök'ü telefonla arayan dolandırıcılar, "hesaplarının terör örgütü tarafından ele geçirildiği" şeklindeki 'eski numara'yı kullanarak yaşlı kadına bankadaki tüm parasını çektirdiler ve bir kurye aracılığıyla çaldılar. Bununla yetinmeyen hırsızlar daha sonra tekrar arayıp evdeki paraları da aynı yolla aldı.

RADİKAL – Telefon dolandırıcılarının son kurbanı eski Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Yüksel Tomurcuk Atagök (77) oldu.

Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın’ın haberine göre Sarıyer’de oturan akademisyeni telefonla arayan dolandırıcı, buyurgan bir ses tonuyla polis olduğunu, hesaplarının terör örgütü tarafından ele geçirildiğini, hemen parayı çekmesini ve kendilerine teslim etmesini istedi.

EVDEKİ PARAYI DA VERDİ

Paniğe kapılan Atagök hemen bankadan parasını çekti telefondaki sesin yönlendirdiği kuryeye teslim etti. Dolandırıcılar, Atagök’ü tekrar arayıp evdeki parasını da söyledikleri yere getirmesini istedi. Atagök, evdeki parayı da Sarıyer’de buluştuğu kuryeye verdi. Atagök’ten toplam 245 bin lira alan dolandırıcılar ortadan kayboldu. Atagök yakın çevresine olanları anlatınca dolandırıldığını anladı. Dolandırıcılar aranıyor.

CANAN KARATAY’I DA DOLANDIRMIŞLARDI

Prof. Dr. Canan Karatay ile ceza hukukçusu Prof. Dr. Erdener Yurtcan da tele-dolandırıcıların kurbanları arasında. Karatay, kaptırdığı 50 bin dolar ile 10 bin lirayı kurtarmıştı. Yurtcan ise 600 bin doları, sonra da 2 milyon 900 bin TL’yi dolandırıcılara teslim etmiş, 400 bin lirayı da internet yoluyla dolandırıcılara kaptırmıştı.

YÜKSEL TOMURCUK ATAGÖK KİMDİR?

Sanat dünyasında Tomur Atagök olarak bilinen sanatçı Robert Koleji mezunu. 1962-1965 yılları arasında ABD’de, 1980- 1984 yılları arasında ise Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzesi’nde görev yaptı. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Atagök 1980’li yıllarda karışık malzeme uygulamalarıyla öne çıktı. İşlerinde özellikle ‘kadın’ algısı ve tartışmaları üzerinde gelişen bir içeriğe önem verdi. Kadınlık durumuna odaklanan kültürel ve sosyal bir içeriği önemseyen Atagök boyaresim tutkusunu malzeme deneyleriyle zenginleştiren bir isim.