Telefonlara dikkat!

Dinleme sistemi
Doğan Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın özel görüşmelerini yayımlayan Uzanların sahip oldukları GSM şirketinde dinleme şebekesi kurdukları iddia edildi. Uzan ailesinin Telsim'de dinleme sistemi kurarken 'telekulakçı' Emniyetçilerden yardım aldıkları ileri sürüldü.
Savcılıktan inceleme
Uzanlar işadamı, siyasetçi, yargı mensubu ve bürokratların özel telefonlarını yasadışı dinleyerek görüşmeleri kaydetti. Kendilerine rakip olanlara gözdağı vermek amacıyla kayıtları şantaj aracı olarak kullandı. Olayla ilgili Küçükçekmece Başsavcılığı inceleme başlattı.

İSTANBUL - Doğan Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın özel görüşmelerini Star TV ve Star gazetesinde yayımlaması sonucu, yasadışı yöntemlerle telefon dinlediği ortaya çıkan Uzan ailesinin bu faaliyetinin yargı, iş ve siyaset dünyasına da uzandığı iddia edildi. Uzanların, sahip olduğu GSM şebekesine özel bir dinleme sistemi kurdukları ve sistemi kurarken telekulakçı Emniyet görevlilerinden yardım aldıkları belirtildi. Bu konuda Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın inceleme başlattığı öğrenildi.
Siyaset ve devlet adamlarının, beş yıldır yasadışı dinleme yapan Uzan ailesinin yapabileceği olası şantajlardan çekindikleri ve bu nedenle atılması gereken yasal adımları atamadıkları ileri sürüldü. Uzanlar, yürüttükleri kocakulak faaliyeti ile Anayasa'da güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü ihlal ettikleri gibi, cep telefonu devir sözleşmesinin temel koşulu 'gizlilik' taahhüdünü de çiğnemiş oldu. İddialara göre, Uzanların oluşturduğu
dinleme şebekesi şöyle kuruldu:
Telekulak ekibi

 • Uzan ailesi GSM lisans hakkını elde ettikten sonra kurduğu Telsim üzerinden dinleme planları yaptı. Bunu başarabilmek için de telekulakçı Emniyet görevlilerinden yardım talep etti.
 • Uzanlar telekulakçı istihbaratçıları
  İstanbul Boğaziçi'nde bir malikane tutarak yaklaşık 20 gün ağırladılar. Bu arada da, İngiltere'den temin ettikleri yasadışı dinleme şebekesinin altyapısını oluşturacak cihazların Türkiye'deki tesislerine
  uyarlanması için yardım istediler.
 • Telekulakçı ekip, cihazların montajını yaparak ilk aşamada dinlenecek isimlerin numaralarını belirledi ve faaliyete geçildi.
 • Şebeke, işadamlarının çok özel görüşmeleri ile ticari konuşmalarını gizli dinlemeyle kaydederek şantaj faaliyetlerini boyutlandırdı. Uzan ailesi, çeşitli sektörlerde kendisine rakip olan ya da rahatsızlık verdiklerini düşündükleri işadamlarına bu kayıtlarla gözdağı verdiler.
  Görüşmeler kaydedildi
 • Devletin önemli makamlarında bulunan bazı isimleri de dinleyen telekulak
  ekibi, kaydettiği görüşmeleri Uzan ailesine iletti. Bu görüşmeler, gerektiğinde şantaj aracı olarak kullanılmak üzere saklandı.
 • Şebeke, Uzanların kullanmak istediği bazı siyasetçilere de uzandı. Yasadışı
  özel görüşme kayıtlarının; bürokratlar, yargı mensupları ve siyasetçilerin Uzan
  ailesinin yasadışı işlerine karşı yasal süreçleri başlatmakta çekingen davranmasını sağladığı kuşkusunu doğurdu.
  Hediye telefonlar
 • Yasadışı dinleme şebekesinin akıllara durgunluk veren bir faaliyeti de, Uzanların devlet, siyaset, iş ve basın dünyasından çok sayıda isme armağan olarak gönderdikleri Telsim kartlı cep telefonları oldu.
  İstihbarat birimleri, armağan edilen cep telefonlarının Uzanlar tarafından dinlendiğini saptayınca devlet görevlilerine gönderilen telefonlar derhal toplatıldı.