'Telekulak' ayağa takıldı

Denizli İl Genel Meclisi Başkanı AKP'li Halil Pekdemir'in İl Özel İdare Müdürlüğü'ndeki makam odasının telefonundan dinleme cihazı çıktı.
Haber: FERAH IŞIK / Arşivi
RAMAZAN ÇETİN / Arşivi

DENİZLİ - Denizli İl Genel Meclisi Başkanı AKP'li Halil Pekdemir'in İl Özel İdare Müdürlüğü'ndeki makam odasının telefonundan dinleme cihazı çıktı. Makam odası, Denizli'nin son üç valisi tarafından da kullanılmış.
Telefondaki cihazlar, tesadüfen bulundu. Pekdemir masasından kalkarken ayağı telefonun kablosuna takıldı, yere düşen ahize ikiye ayrıldı ve içinden, peçeteye sarılı iki cihaz çıktı. Cihazlar inceleme alınırken Pekdemir, şöyle dedi:
"Bu basit bir olay değil, yukarılara kadar gider. Makamımdaki telefonun yaklaşık dört yıl önce alındığını tespit ettik. Konuşma ve dinleme bölümlerine iki ayrı cihazın yerleştirildiği telefonun bulunduğu makam odası, daha önce eski valiler Yusuf Ziya Göksu, merhum Recep Yazıcıoğlu ve şimdiki Vali Gazi Şimşek tarafından da kullanıldı. Yerel Yönetimler Yasası çıkmadan önce il genel meclisi başkanlığını valiler yapıyordu. Bu makam odasını da valiler kullanıyordu. Cihazlar ben göreve başladıktan sonra mı yoksa daha önceden mi konuldu bilemiyoruz. Eski valilerin, bu makam odasını kullandığı sırada da yerleştirilmiş olabilir."
Vali Gazi Şimşek, skandalı duyar duymaz soruşturma başlattıklarını belirterek, "Dinleme cihazı olup olmadığını kesin tespit edemezsek, Ankara'ya incelemeye göndereceğiz, yetkili birimler inceleyecek" dedi. İl genel meclisinin CHP Grup Başkanı Abdullah Şavklı, 'telekulak' skandalıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.
34 milyon YTL (34 trilyon lira) bütçesi olan Denizli İl Özel İdaresi Başkanı Pekdemir, siyasete AKP ile adım attı ve il genel meclisi üyesi seçildi. Pekdemir, Yerel Yönetimler Yasası'nın değişmesinden sonra AKP'nin ağırlıkta olduğu il genel meclisinde başkanlığa getirildi.


    http://www.radikal.com.tr/7573367573360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.