Telekulak Gelir İdaresi Başkanı'nı yedi

Yasadışı yollardan Doğan Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik'le telefon görüşmeleri dinlenen Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy görevden alınıyor


ANKARA - Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy görevden alınıyor. Hükümet Ulusoy’un görevden alınmasına ilişkin kararnameyi hazırlayıp Köşk’e gönderdi. Edinilen bilgiye göre Ulusoy’un yerine Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci’nin kardeşi Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Kilci’nin atanacak.

Konuşma internete düştü
Ulusoy’un görevden alınmasında, geçtiğimiz günlerde, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile holdinge kesilen 826 milyon TL’lik vergi cezasına ilişkin gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin yasadışı yollardan dinlenip internete düşmesinin neden olduğu ifade edildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın talimatı üzerine gerçekleştirildiği belirtilen Akif Ulusoy ile Soner Gedik arasındaki telefon görüşmenin internet sitelerinde yer almasının ardından gözler Gelir İdaresi Başkanlığı’na çevrilmişti.
Ulusoy sessizliğini uzun bir süredir korurken, hükümetin aldığı karar ile görevden alınmış oldu. Ulusoy, 16 Mart’a kadar izin alırken, yerine vekaleten Mehmet Kilci’nin bakacağı öğrenildi.
1983-1986 arasında hesap uzman yardımcısı olarak kamudaki görevine başlayan Mehmet Akif Ulusoy son olarak 2003-2004 yılları arasında İzmir Defterdarı, 2004-2005 arasında İstanbul Defterdarı, 2005-2006 arasında İstanbul Vergi Dairesi Başkanı ve 2006-2007 arasında Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı olarak görev almış bu süreçte aynı zamanda Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı görevini de yürütmüştü.
Ulusoy 30 Ekim 2007’de ise Gelir İdaresi Başkanlığı’na atanmıştı. (Radikal)