Telekulakçı polisi neden AKP'li belediye başkanları uğurladı?

ADANA - 29 Mart yerel seçimlerindeki olaylar, sonuçlara yapılan itirazlarla seçimin kilitlenmesiyle Türkiye gündemine oturan Adana, bu kez, yine seçim döneminde bir istihbaratçı polisin yasadışı telefon dinlemesi yapıp, bazı siyasilere aktardığı iddiasıyla çalkalanıyor. Yedi ay önce açığa alınan polis Murat Antlı için 22 Temmuz’da aralarında Adana ilçelerinin AKP’li belediye başkanlarının da bulunduğu 100 kişilik veda yemeği verildiği anlaşıldı.
Teknik takip görevini yürüten polis memuru Murat Antlı, iddiaya göre, 29 Mart’taki yerel seçim öncesinde bazı bürokratları, belediye başkanlarını ve başkan adaylarını, herhangi bir suç unsuru, savcılık veya mahkeme izni olmadan usulsüz şekilde dinledi. Antlı, dinleme sonuçlarını da bazı siyasilere aktardı. Polis memurunun usulsüz dinleme yaptığı iddiası yedi ay önce ortaya çıktı. İddialar üzerine polis memuru Antlı açığa alınıp, hakkında soruşturma başlatıldı. Geçen ay da Van’a tayin edildi. Polis memurunun, tayini sonrası 22 Temmuz’da Adana’da dört yıldızlı bir otelde, 100 kişinin katıldığı veda yemeği verdiği de belirtildi.
Adana Valisi İlhan Atış konuyla ilgili  “Yüz kişilik yemek verdirecek kadar kendisini sevdirmiş. Ne güzel. Herkes kendisini bu kadar sevdiremez. Konu Ankara’dan gelen ekiplerce incelenmiş. Sonuca varılmış, tayini yapılmış. Bu kadar. Bu konuda başka bir şey söyleyemeyiz” diye konuştu.
Adana Emniyet Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamada ise polisin yasadışı dinlemeler yaptığıyla ilgili delile ulaşılmadığı belirtilerek, kalabalık veda yemeği Antlı’nın çok sosyal ve Adanalı olmasına bağlandı. 
MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aykut Durak ise “Dinlemeyi organize edenler beraber yemek yemişler. Bundan doğal bir şey olamaz. Afiyet olsun” yorumunu yaptı. (dha)