Televizyon izleme rekoru Türklerde

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk, televizyon izleme süresi açısından Türkiye’nin dünyada rekor kırdığını belirterek, "Türkiye’de bir yetişkin günde 5 saati, çocuklar ise 3 saati televizyon karşısında geçiriyor" dedi.

MANAVGAT - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk, televizyon izleme süresi açısından Türkiye’nin dünyada rekor kırdığını belirterek, "Türkiye’de bir yetişkin günde 5 saati, çocuklar ise 3 saati televizyon karşısında geçiriyor" dedi. Radyo Televizyon Gazetecileri Derneğinin önderliğinde düzenlenen Ulusal Radyo Televizyon Günleri, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde başladı. Yerli ve yabancı radyo televizyon yöneticilerinin de katıldığı toplantıların açılış oturumunda konuşan RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk, Türkiye’de ulusal, yerel, bölgesel yayın yapan yaklaşık bin 400 radyo ve televizyon kuruluşu bulunduğunu söyledi.

Yayın kuruluşlarıyla imzalanan Televizyon Yayıncıları Etik İlkeleri’ne rağmen medya kuruluşlarının hala kurallara uymadığını söyleyen Öztürk, "Kişi haklarına saldırı, özel hayatın gizliliğine saygıya aykırı, milli manevi değerlere aykırı, taraflı yayın, insan onuru ve temel insan haklarına aykırı, şiddet ve müstehcenlik içeren, çocuk ve gençleri gözardı eden yayınlar, Türkçe’nin özensiz kullanılması, reklam sürelerinde ve yerleştirilmesinde sayısız ihlaller devam etmektedir" dedi.

'DİZİLER ARGO SÖZLÜĞÜ GİBİ'

Öztürk, yayınlanan bazı dizilerde Türkçe’nin çok özensiz kullanıldığını, bazı programlarda da yayınlanmaması gereken görüntülerin defalarca izlenebildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Öyle diziler var ki dizinin bir bölümünden, küçük bir argo sözlüğü oluşturabilirsiniz. Haber programları da artık magazinleşti. Bir süre önce bir dizinin oyuncusu ile yönetmeninin aşk yaşaması, öpüşmeleri olayı, bir haber programında 3 günde 80 dakika yer aldı. Bunun izahı zor. Burada kamu yararı nedir; gerekliliği, önemi, haber hiyerarşisi içinde yeri nedir bilemiyoruz. Bir başka programda, belki de danışıklı dövüş yürütülen bir programda, bir tokat atma sahnesi vardı; bir saat içinde 53 kere gösterildi. Bu, büyük bir saygısızlık. İzleyiciye saygısızlık.

ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Nurullah Öztürk, Akıllı İşaretler Çalışma Grubu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, çocukların yılda 900 saati okulda, 1500 saati televizyon karşısında geçirdiğini söyledi. İlköğretim çağını tamamlamış bir çocuğun yaşadığı süre boyunca yaklaşık 100 bin kadar şiddet sahnesi seyrettiğine dikkati çeken Öztürk, bu görüntülerin 8 bininin ölüm ve öldürme sahnesi olduğunu ifade etti. Nurullah Öztürk, "Bu kadar şiddet sahnesi izledikten sonra çocuklarda şiddete karşı duyarsızlık, şiddeti çözüm aracı olarak görme, şiddeti meşrulaştırma gibi hareketler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca, çocukta içe kapanıklık, sağlık problemleri oluşturabiliyor" dedi.

Öztürk, Türkiye’de her 5 çocuktan birisinin odasında ya televizyon bulunduğunu ya da çocuğun televizyonun bulunduğu odada uyuduğunu ifade ederek, çocukların televizyon izlemeye 2-2,5 yaşında başladığını söyledi. Televizyon izleme süresi bakımından Türkiye’nin bir rekor kırdığını da söyleyen Öztürk, "Türkiye bir yetişkin günde 5 saati, çocuklar ise 3 saati televizyon karşısında geçiriyor. Çocukların yüzde 82’si televizyon izlemeyle ilgili kararları kendileri veriyorlar. Televizyonu istedikleri saatte izledikleri gibi, istedikleri programı, istedikleri kadar izleyebiliyorlar. Bu da anne ve babalara çocuklarının takibi konusunda bir görev yüklüyor" diye konuştu. (aa)