Televizyonlardaki çocuk saati şiddet dolu

Osmangazi Üniversitesi'nde (OGÜ) yapılan araştırmaya göre çocukların en çok televizyon izlediği saatlerde filmler kan, ateş, barut saçıyor...

SİVAS - Osmangazi Üniversitesi'nde (OGÜ) yapılan araştırmaya göre çocukların en çok televizyon izlediği saatlerde filmler kan, ateş, barut saçıyor.
OGÜ öğretim üyeleri Doç. Dr. Yasemin Günay, Yrd. Doç. Dr. Nedime Köşgeroğlu ve Dr. Ünal Ayrancı 'Televizyonda çocukların en çok seyrettiği saatlerde gösterilen filmlerdeki şiddet düzeyi' konulu araştırma yaptı. Cumhuriyet Üniversitesi Anadolu Psikiyatri Dergisi'nin eylül sayısında yayımlanan araştırmaya göre, beş özel televizyon kanalında hafta
içi 16.00-21.30 ve hafta sonu 09.00-21.30 saatleri arasında yayımlanan 80 filmden toplam 5 bin 600 saniye araştırmacılarca izlendi. Çıkan sonuçlar şöyle:

  • Bu filmlerde şiddet oranı yüzde 33.1. Toplam sürenin yüzde 13.8'ini fiziksel, yüzde 10.9'unu sözel şiddet, yüzde 8.4'ünü ise ruhsal şiddet oluşturuyor.
  • En çok yer verilen fiziksel şiddet türü yaralama. İkinci sırada vurma, üçüncü sırada ise şiddetin en ağır türü olan öldürme var.
  • Endişe ve korkutma televizyonlarda en fazla yer verilen ruhsal şiddet türü. Sözel şiddet öğelerinde ise azar ve küfür ilk sırada.
    Anne-babalara öneriler
    Televizyondan tamamen kopmaya çalışmak yerine, şiddet içeren programlardan uzak kalmanın yollarının aranması gerektiğinin vurgulandığı araştırmada, ailelere şu önerilerde bulunuldu:
  • Çocukların televizyon izleme süresinin günde 1-2 saatle sınırlandırılması, onların televizyon seyretme yerine yaratıcı hobilere yönlendirilmesi gereklidir.
  • Aile bireylerinin de çocuğa örnek olmak açısından zaman zaman televizyonu kapatıp müzik dinleme ya da kitap okuma gibi daha farklı uğraşlarda bulunmaları faydalı olacaktır.
  • Anne-babaların çocukların seyredeceği programların seçimine katılarak gördüklerinin anlamlandırılmasında yardım etmek amacıyla onlarla birlikte televizyon izlemeleri de bu konuda fayda sağlayacaktır.