Telgrafın tarihçesini anlatan kitap suç delili oldu!

Telgrafın tarihçesini anlatan kitap suç delili oldu!
Telgrafın tarihçesini anlatan kitap suç delili oldu!
Polisin Gezi baskını sırasında el koyduğu ve delil olarak gösterdiği eşyalar arasında iletişim fakültesinde ders kitabı olarak okutulan 'İletişim ve Emperyalizm Türkiye'de Telekomünikasyonun Ekonomi-Politiği' isimli kitap da var
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi Park eylemlerine destek verdikleri için “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan şüphelilerin evlerinde yapılan aramada çok sayıda yasal kitaba da el konulduğu ortaya çıktı. Polisin şüpheli Can Deliduman’ın evinde yaptığı aramada İletişim Fakültesinde ders kitabı olarak okutulan “İletişim ve Emperyalizm Türkiye ’de Telekomünikasyonun Ekonomi – Politiği” isimli kitaba da suç delili olarak el koydu.

Gezi Park eylemlerine destek verdikleri için, örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanan, 22 kişi geçen hafta sonu Sincan Cezaevinde gönderildi. Soruşturma kapsamında, şüphelilerin ev aramalarında çok sayıda kitap , dergiye de örgütsel doküman olarak polislerce el konuldu. Arama ve gözaltı kararı doğrultusunda Emniyet görevlileri, PTT de memur olarak çalışan Can Deliduman’ın evinde de arama yaptı. Yapılan aramada İletişim Fakültesi mezun olan Deliduman’ında evinde 44 tane kitapta alındı.


DERS KİTABI


El konulan kitaplar içinde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde ders kitabı olarak okutulan, Doç. Dr. Funda Başaran Özdemir tarafından kaleme alınan, “İletişim ve Emperyalizm Türkiye’de Telekomünikasyonun Ekonomi – Politiği” isimli ders kitabının da bulunduğu ortaya çıktı. Söz konusu kitabının örgütsel doküman olarak değerlendirilmesi ise şaşkınlık yarattı. Çünkü söz konusu kitap, Osmanlı’dan günümüze başlayarak telgrafın tarihsel gelişimini anlatan bir kitap olarak biliniyor.


TÜRKÖNE’NİN KİTABI NİYE YOK

Tutuklanan Can Deliduman, hakimlik sorgusunda, üyesi bulunduğu KESK’in grev çağrısı üzerine Kızılay’daki eyleme katıldığını anlatarak şunları belirtti: “Ben PTT memuru olarak görev yaparım. Evimde yapılan aramada ele geçirilen kitapların tamamı yasal kitaplardır. Ayrıca bunların çoğu eşime aittir ve ortaktır. Ayrıca polislerin el koymadığı başka kitaplarda vardır. Örneğin Mümtazer Türköne’nin kitabı vardır. Ama buna el koyulmamıştır. Ben herhangi bir suç kaydım yoktur. Yasadışı hiçbir eylemin içinde bulunmadım. Suçsuzum” diye konuştu.


ÇOK ŞAŞKINIM
Radikal’e konuşan kitabın yazarı Doç. Dr. Funda Başaran Özdemir, akademik bir çalışma sonucunda hazırlanan kitabın örgütsel doküman olarak el konulması karşısında çok şaşırdığını anlatarak, şunları söyledi: “Emniyet görevlileri söz konusu kitabı delil olarak el koyarken, sanırım kitabın başlığındaki ‘emperyalizm’ kelimesine takıldıklarını düşünüyorum. Çünkü kitap Osmanlı’dan günümüze telgrafın tarihçesi ve telekomünikasyonun alt yapısını konu alan bir kitaptır. Herhangi bir örgütün liderinin veya örgütün propagandasına ilişkin bilgilere yer verilmemiştir. ”


  http://www.radikal.com.tr/113908011390804

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hosgeldin seksenler Turkiye'si - Ilkay

  Ulkede tek degismeyen belli bir kismin cehaleti, nefreti ve onyargıları olmus anlasılan.

  Delildir diye önüne geleni toplamak.. - kargıyel

  Polisin havadaki nemden delil kapma gibi bir hastalığı olduğu son yıllarda git gide ayyuka çıktı.Evlerde arama yapılırken gözler o kadar kararmış ki; sol terminolojik içeriğe sahip her türlü nesne suç delili olabiliyor rahatlıkla.Bu kitabı bulan polis de kitabı eline alıp hızla amirine koşarak tez canlı bir biçimde; ''Bulduk amirim emperyalizm diyo burada; kesin terörist bunlar'' diyerek sevinç nidaları atmıştır.Ethem'i öldüren polis görüntüler delil olarak ortada iken serbest bırakılırken; evinde yasal bir kitap bulunan kişi kolayca hapse girebiliyor.

  Telgrafın tarihçesini anlatan kitap suç delili oldu! - ms@deniz

  Bu ülkede dizineler ce okuyan insan var, okumayan kimi cahiller var bunu hepimiz biliyoruz, ama yüzbinlerce okuyan cahilleri gördünüz mü, duydunuz mu? İşte duymadıysanız bu yazıyı okuyun öğrenin.

  OKUMA, ARAŞTIRMA SADECE HULOOOOOGGGGGG DİYE BAĞIR!!!! - urhan

  Ya geldiğimiz noktaya bak bır devlet gençlerin kültür seviyesını eğitim seviyesini yükseltmeye calışmalı normal şartlarda.Bir kitabın,bır müzik aletinin suç aleti sayıldığı utanç verici bir ülke haline geldik..