Telifte tarihi karar

Telifte tarihi karar
Telifte tarihi karar

Kemal Sunal ın eşi Gül, çocukları Ezo ve Ali Sunal, davayı kazandı.

Kemal Sunal'ın defalarca ekrana gelen filmleri için artık ailesine telif hakkı ödenecek. Yargıtay'ın kararı diğer oyuncular için de emsal teşkil edebilir.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yargıtay, oyuncuların telif hakları konusunda emsal teşkil edecek önemli bir karara imza attı. Kemal Sunal’ın ailesinin ‘Düttürü Dünya ’ ve ‘Yoksul’ filmlerinin yapımcısı şerafettin Gür aleyhine açtığı telif davası aile lehine sonuçlandı.
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi dün aldığı kararla 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin, Sunal ailesine, ünlü komedyenin filmlerinin yeniden gösterimlerinden telif ödenmesi kararını onayladı. Kemal Sunal, çoğu 1980’lerde çekilen filmleri için o dönemde özel televizyonlar olmaması nedeniyle şerafettin Gür’den sadece sinema gösterimleri için ücret alıyordu.
Oyuncuların telif hakları konusunda çalışmalar yürüten Oyuncular Sendikası ve BıROY avukatı Sedef Erken, bu kararın telif haklarını yasal güvence altına alan 1995 tarihli yasa öncesindeki filmler için ‘emsal’ teşkil edeceğini ifade etti. Erken, Türkiye ’de bugüne kadar alınmış bir oyuncu telifinin söz konusu olmadığını belirterek “Bizim yasamız gerekli düzenlemelere sahip. Ancak imzalatılan sözleşmeler hakların tamamının yapımcıya devredilmesi gibi hukuku aşan maddeler içeriyor. Oyuncular işsiz kalmamak için bu maddeleri imzalıyorlar” dedi.
Davanın yapımcıya açılmasının son derece doğal olduğunu aktaran Erken, “95 öncesinde tüm filmlerin hakları yapımcılarda görünüyordu. Yasada umuma iletim diye bir hak var. Yayıncıların yaptıkları bunun ihlalidir. Bu kararın onanmasıyla bu yayınların yasadışı olduğu belgelendi. Kendisinde hak olmayan bir yapımcıdan alındığını kanıtlıyor. Maalesef yasada var olan hakları bu tür mahkeme kararlarıyla ispatlamak zorunda kalıyoruz. Bu tür içtihatların oluşması önemli” dedi.
Telif hakları konusunda çalışmaları olan yapımcı Baran Seyhan ise dava konusu edilen bedelin ‘telif’ olarak adlandırılamayacağını düşünüyor: “Yeni oluşmuş olan, öngörülmemiş televizyon gelirlerine ilişkin böyle bir hak talebine dair karar verilmiş olabilir.”