Tembeller olayı abarttı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bilgi Edinme Birimi'ne ilginç istekler yağıyor. Bakanlığa gelen başvurular arasında 'ödev' konusu soran öğrencilerden, araştırmalarına destek bilgi isteyen araştırma görevlilerine kadar pek çok konu var.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bilgi Edinme Birimi'ne ilginç istekler yağıyor. Bakanlığa gelen başvurular arasında 'ödev' konusu soran öğrencilerden, araştırmalarına destek bilgi isteyen araştırma görevlilerine kadar pek çok konu var. Hatta bakanlığın düzenlediği sınavlara ilişkin soruları isteyenler bile çıkıyor.
Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde her bakanlık bünyesinde Bilgi Edinme Birimi kuruldu. Zaman gazetesinde yayımlanan habere göre; MEB de yasal çerçeve içinde birimini oluşturdu, gelen e-postaları değerlendirmeye başladı. Ancak bakanlık gelen ilginç istekler karşısında şaşırdı.
Milli Eğitim'in Bilgi Edinme Birimi, kendilerine okulda verilen ödev konularını soran uyanık öğrencilere yönelik önlem aldı. Truva'dan Osmanlı tarihine kadar pek çok konuda kütüphaneye gitmek veya araştırmak yerine hazır bilgiye ulaşma yolunu seçen öğrencilerin e-postalarına 'Bu bilgilere her yerden ulaşılabilir' gerekçesi ile yanıt verilmedi. Birim Türkiye'deki turizmle ilgili okul istatistiklerini isteyen bir araştırma görevlisine ise gerekli bilgileri verdi.
Birim çare arıyor
MEB'e başvurular arasında Maliye Bakanlığı'nın görevde yükselme sınav sorularını isteyenler dahi oldu. Söz konusu başvuru üzerine, Bakanlık başta Liselere Giriş Sınavı (LGS) olmak üzere kendisinin yaptığı sınavlara ilişkin soruların istenebileceğini, bu konunun 'suiistimal'leri beraberinde getireceğini düşünerek önce başvurulardan 'sınavın maliyeti kadar para isteme' alternatifini planladı.
Ancak MEB, diğer Bilgi Edinme Birim'lerinde para istenmemesi nedeniyle bu konuda 'ilk' olmak istemedi. Bunun üzerine, sınav sorusunu isteyen kişinin başvurusu Sınavlar Dairesi'ne gönderildi. Sınavlar Dairesi ise Bilgi Edinme Kanunu'ndaki 'özel araştırma-geliştirme gerektiren bilgi edinme başvuruları reddedilir' hükmünden hareketle, kişinin başvurusunun reddedildiğini bildirdi.
MEB Bilgi Edinme Birimi kendilerine gelen başvuru yükünü hafifletmek amacıyla Başbakanlığa da başvurdu. Bürokratların Başbakanlık'ta yaptığı görüşmelerde öncelikle araştırmalar için istenen istatistiki bilgilerin 'fotokopi' masraflarına dikkat çekilerek, bu konuda nasıl bir çözüm bulunmasının doğru olacağı soruldu. MEB yetkilileri il milli eğitim müdürlüklerindeki bilgi edinme birimlerinin daha faal hale getirilerek, bakanlık bünyesindeki birimin yükünün hafifletilmesini de istedi.