TEM'de dokuz hayat söndü

TEM Otoyolu'nun Babaeski ile Lüleburgaz ilçeleri arasında meydana gelen zincirleme kazada aralarında Edirne'nin...

KIRKLARELİ - TEM Otoyolu'nun Babaeski ile Lüleburgaz ilçeleri arasında meydana gelen zincirleme kazada aralarında Edirne'nin trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Erol Rayaman'ın da bulunduğu dokuz kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Kazadan sonra otoyol her iki yönde beş saat trafiğe kapatıldı.
Hamidabat Viyadüğü'nde önceki akşam saat 21.30'da, buzlanma ve siste görüş mesafesinin
iki metreye kadar düşmesi nedeniyle Mustafa Güçlü yönetimindeki TIR kontrolden çıkarak yan döndü. Arkadan gelen İsmail Yeşilöz yönetimindeki otomobil TIR'a çarptı. Bu araçları takip eden ve kazayı fark eden Nihat Özen idaresindeki, Metro firmasına ait yolcu otobüsü direksiyon kırdı. Otoyoldaki orta bariyerleri aşarak karşı yöne geçen otobüs, bir süre kontrolsüz şekilde gittikten sonra devrildi.
Telsizlerden acil çağrı
Polis telsizinden olay yerine Kırklareli ve ilçeleri ile Edirne'den çok sayıda ambulans ve metal kesiciler istendi. Yardım ekipleri olumsuz hava şartları nedeniyle güçlükle olay yerine ulaştı. Araç sürücülerinin yaralı kurtulduğu kazada Erol Rayaman, Haluk Tali, İrfan Yeşilağaç, Önder Cam, Şaban Özçelik, Polat Göçmen, Oktay Özdemir, Yılmaz Uyanık ve Saadet Uyanık öldü. Yaralılar Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerindeki hastanelerde tedavi altına alındı.
Yaralanan otobüs şoförü Nihat Özen, "Yolda geçecek yer yoktu. Bile bile direksiyonu sola kırdım. TIR'a çarpsaydım daha kötü olacaktı. Ben elimden geleni yaptım. Manen huzurluyum" dedi.
Kazada yaşamını yitiren 57 yaşındaki Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Erol Rayaman'ın, emeklilik işlemlerini tamamlamak üzere gittiği Ankara'dan dönmekte olduğu öğrenildi. Rayaman'ın İstanbul'da çalışan oğlunun, aynı firmaya ait otobüsün bir sonraki seferine bilet aldığı, babasına da aynı otobüsle gitmeyi teklif ettiği, ancak Erol Rayaman'ın bunu kabul etmeyerek, önceden biletini aldığı otobüsle yola çıktığı öğrenildi.
Rayman'ın bindiği otobüsün kaza yapmasından bir süre sonra oğlunun, kaza yerinde babasının cesediyle karşılaştığı kaydedildi. Evli ve üç çocuk babası Rayaman, 9 Aralık 1996'dan bu yana Edirne Emniyet Müdür Yardımcılığı görevini sürdürüyordu.
(dha/aa)