Temel sorun denetim

Bakırköy Ticaret ve Alışveriş Merkezi (BAM) inşaatı nedeniyle Fişekhane Caddesi'nde geçen cumartesi meydana gelen göçük, denetim tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy Ticaret ve Alışveriş Merkezi (BAM) inşaatı nedeniyle Fişekhane Caddesi'nde geçen cumartesi meydana gelen göçük, denetim tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Belediyeler sorumluluğu birbirinin üzerine atarken, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, "Yapı Denetim Yasası'nın elden geçirilmesi şart. Proje denetimini ve yapı denetimini aynı firmalar yapıyor. Bunlar ayrılmalı. Bu yaşanan ne ilk ne de son" dedi.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan ruhsat alarak inşaatın denetimini yapan yapı denetim firmasının bağımsız olsa bile denetimi belediye adına yaptığının altını çizen Gökçe, şöyle konuştu:
"Çökmenin olduğu yerde önceden çatlaklar oluşmuş. Bunu belediyede, orada yaşayan insanlar da biliyor. Belediyelerin insanların can ve mal güvenliği açısından sorumluluğu var. Belediye suçu başkalarına atarak bu sorumluluktan kurtulamaz. İnşaata 28 Mart 2004'teki yerel seçimlerden 13 gün önce ruhsat verilmiş. Belediye herhangi bir aykırılık yoksa ruhsatı iptal edemez. Ortada çökme riski önceden bilinmesine rağmen belediye müdahale etmemiş."
Yaptıkları ön incelemede olayın teknik bir hata olduğunu söyleyen Gökçe, çökmenin alandaki mıcırın kademeli olarak değil de birden çekilmesi nedeniyle meydana geldiğini anlattı.
Gökçe, şu açıklamalarda bulundu: "Yolun kaymaması için kazıklar çakılmış. Bütün toprak boşaltılmış. Yolun hareketli olması nedeniyle toprağa olan baskıyı kazıklar kaldıramamış. 32 metrelik alan birden değil de parça parça boşaltılsaydı bu çökme olmazdı. Kazıkların çakılmasında bir eksiklik varsa, bu da incelemeler sonucu ortaya çıkar."
'Sorumlu yapımcı firma'
Bakırköy Belediye Başkanı CHP'li Ateş Ünal Erzen ise olayla ilgili yaptığı basın toplantısında, inşaat alanının 1997'de turizm alanına çevrildiğini, 2003'te de avam projesinin Büyükşehir Belediyesi'nce 1/5000'lik planda olur aldığını söyledi. Bir hafta önce yolda meydana gelen çatlaklarla ilgili olarak inşaat firmasını uyardıklarını belirten Erzen, şöyle dedi: "Kendilerini ikaz ettiğimiz gün hem Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın seçtiği yapı denetim şirketi yetkilileri, hem de inşaatın danışmanlığını yapan İTÜ'den öğretim üyelerinin verdiği karar sonucu inşaat alanındaki mıcır çekildi ve çökme meydana geldi."
Büyükşehir dava açmış
Büyükşehir Belediyesi ise, yüksek yapılar hakkında görüş alınmadığı ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı olmaksızın ruhsat verildiği için Bakırköy Belediyesi aleyhinde ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle 3 Şubat 2005'te, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığını açıkladı.
Büyükşehir'in açıklamasında, gerekli emniyet tedbirini almadan can ve mal kaybına neden olacak inşaat yapıldığından, mal sahibi, müteahhit firma ve yapı denetim firması hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı da kaydedildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise inşaatın durdurulmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Böyle bir yapının bir an önce bitirilmesi lazım ki sıkıntı olmasın" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7394677394670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.