'Teminatlarda adres aynı'

Yerel yönetimlerin ihale sistemi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de tartışma konusu oldu. Saraçhane'deki Belediye Binası'nda dün yapılan meclis toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar, Büyükşehir Belediyesi'nden ihale...

İSTANBUL - Yerel yönetimlerin ihale sistemi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de tartışma konusu oldu. Saraçhane'deki Belediye Binası'nda dün yapılan meclis toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar, Büyükşehir Belediyesi'nden ihale alan firmaların yüzde 90'ının Asya Finans, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk gibi 'faizsiz finans kurumları'ndan teminat mektubu getirdiğini söyledi. Akar, ihaleler verildikten sonra şantiyelerin kesinlikle denetlenmediğini de savundu. Belediyenin geçen yıl gerçekleştirdiği 949 ihalenin 419'unun pazarlık usulü yapıldığına dikkat çeken Akar, bu ihalelerin yüzde 46'sının belediye şirketlerine verildiğini söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı dürüst ve namuslu bir insan olarak tanımlayan Akar, "Ama sistem bozuk. Bir insan sadece yaptıklarının değil, yapmadıklarının ve yapamadıklarının da hesabını vermelidir. Bu MVM (Beş yaşındaki Dilara Dumru'nun ölümüne neden olan dere ıslah ihalesini alan firma) ne kıymetli firmaymış. Müteahhit firma 7 ihale almış belediyeden. Son Ambarlı Arıtma Tesisi ihalesini ne İSKİ Genel Müdürü'nün tek başına verecek gücü vardır ne de sayın Belediye Başkanımızın bu ihaleyi gerçekleştirmeye yönelik tek başına bir irade ortaya koyması mümkündür. İhaleler AKP'lilerin yandaşlarına veriliyor. Kadir Topbaş'ın iradesiyle olmuyor bunlar" şeklinde konuştu.