'Temiz Eller niye rahatsız etti?'

'Temiz Eller niye rahatsız etti?'
'Temiz Eller niye rahatsız etti?'

Rize?de Başbakan Erdoğan?ı Rizesporlular karşıladı. Taraftarlar Başbakan?a Rizespor atkısı hediye etti. fotoğraf: cem özdel / aa

RİZE - Başbakan Tayyip Erdoğan, İtalya’daki Temiz Eller Operasyonu’nun  takdir edildiğini vurgulayarak, “Peki Türkiye’de benzer bu operasyonlar sürünce niçin bazı odaklar rahatsız oluyor?” diye sordu. Önceki geceyi Rize’nin Güneysu ilçesindeki evinde geçiren Başbakan dün akrabası Şevket Er’in cenaze törenine gitti. Ardından Rize Valiliği’nce düzenlenen yemeğe katıldı. Yemekte Temiz Eller Operasyonu’nun takdir edildiğini vurgulayan Erdoğan “Peki Türkiye’de benzer bu operasyonlar sürünce niçin bazı odaklar rahatsız oluyor? Bazı mahfiller, bazı siyasi kurumlar bundan rahatsız oluyor. ‘Ben avukatıyım’ diyecek kadar ileri gidebiliyorlar” dedi. 
Rize’deki ziyaretleri sırasında Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaşadığı bir olayı ise şöyle anlattı:? “O zamanlar yeni vali göreve başlamıştı. Beni ziyarete geldi, ‘Öğrenci burslarınızı kendi militanlarınıza dağıtıyorsunuz’ diye edep dışı ifade kullandı. ‘Bu ifadenizi kınıyorum, üzüldüm. Bana bu tür bir ifade kullanamazsınız’ dedim. ‘Eğer sizin biraz yüreğiniz varsa gel balkona çıkalım, burs almak üzere kuyrukta olan gençler var. O gençleri gör. Bunlar benim militanım mı yoksa üniversitede okuyan yavrularımız mıdır anla’ dedim. Tabii cesaret edemedi. İstanbul’a gelişi zaten anlamlıydı. Tesadüfen kısa süre sonra hakkımda dosyalar süratle akmaya başladı. Hapse girip çıktık...” (dha)