Temizle mayını, işle toprağı formülü çöpe!

Danıştay, Türkiye'nin Suriye sınırında, Kıbrıs Adası'nın yarısı kadar alanda mayınların ihale usulüyle temizlenmesini 'Hukuka uygun' buldu.

ANKARA/İSTANBUL - Danıştay, Türkiye'nin Suriye sınırında, Kıbrıs Adası'nın yarısı kadar alanda mayınların ihale usulüyle temizlenmesini 'Hukuka uygun' buldu. Ancak mayınların temizlenmesiyle arazinin 49 yıllığına tarım amaçlı kullandırılması işlerini birleştiren şartnamenin yürütmesini durdurdu. Altı ilde 62 milyon metrekarelik araziyle ilgili ihaleler, CHP tarafından Danıştay'a götürülmüştü.
Danıştay 10 ve 13. dairelerinin ortak kararında "Mayınlı sahanın temizlenmesiyle, temizlenen arazinin tarımsal faaliyetlerde kullandırılması işlerinin aynı istekli tarafından karşılanması mutat olmadığı için bu işlerin bir ihalede toplanması yasaya uygun değildir" denildi.
Yüzde 85'i tarıma uygun arazilerdeki ihalelelere İsrail'li firmaların ilgi gösterdiği iddiası ulusalcı parti ve sivil toplum kuruluşların eleştırilerine neden olmuştu.
Köylü 'Bize satın' diyor
Türkiye, imza attığı Ottowa Anlaşması nedeniyle 2014'e kadar sınırlarındaki kara mayınını temizlemek zorunda. Ancak çalışmalar hemen bugün başlasa bile temizliğin üç-beş yıl sürmesi bekleniyor. Bölge işadamlarına göre mayın temizliği ve arazilerin tarıma açılması, 10 bin kişiye istihdam yaratabilir.
Aslında mayınları TSK'nın temizlemesi düşünülüyordu. Ecevit döneminde Genelkurmay ön çalışmalar yaptı. Ama maliyetin başta telaffuz edilen 39 milyon doları kat kat aşacağı ve yeterli teçhizat olmadığı anlaşılınca TSK konuyu Maliye'ye devretti. İhaleleri kazanan firmaların temizlik için dünyada bu işi yürüten İsrail, ABD ve Hollanda merkezli 15 firmaya başvurması gerekiyor. Öte yandan, mayınlı arazilerin dedelerinden istimlak yoluyla alındığını söyleyen bölge köylüleri, arazilerin mayın temizlik ihalesini kazanana verilmemesi, parası karşılığı yine kendilerine satılması gerektiğini savunuyor.