Temizliğe götürülen danalar kaplıcadan çıkmak istemiyor

Temizliğe götürülen danalar kaplıcadan çıkmak istemiyor
Temizliğe götürülen danalar kaplıcadan çıkmak istemiyor
Muş'un Korkut İlçesi Altınova Beldesi ile Bitlis'in Güroymak İlçesi'ne bağlı bazı köylülerin yaz aylarında 'şifa' bulma umuduyla kullandığı kaplıcanın oluşturduğu kaynağa, kış mevsiminde temizlenmeleri için götürülen büyükbaş hayvanlar ayrılmak istemiyor.

MUŞ - Korkut’un Altınova Beldesi ile Bitlis’in Güroymak İlçesi’ne bağlı bazı köylülerin yararlandığı üzeri ve çevresi açık kaplıcanın oluşturduğu kaynak su ile hayvanlar yıkanıyor. Gündüz saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü günlerde bile kaplıca suyunun sıcaklığı 20 derecenin altına inmiyor. Çevresinde 40 santim karın bulunduğu kaplıcaya gelen gençler manda, öküz, inek, at ve koyun gibi hayvanları ile birlikte giriyor. Hayvanları sıcak sudan çıkarmanın çok zor olduğunu belirten

‘ONLARI DIŞARI ÇIKARMAK ZOR OLUYOR’

Güroymak İlçesi’ne bağlı Mudaklı Köyü’nden Sezer Altaş, şöyle dedi:

"Uzun süre ahırda kalan mandaları temizlemek için kaplıcaya getiriyoruz. Ahırdan toplu halde çıkardığımız hayvanlar, sıcak sudan hoşlanırken onları dışarı çıkarmak zor oluyor. Kaplıcaya yakın her çiftçi hayvanını kaplıcaya getirir ve temizler. Bazen gençler de soğuk havaya aldırmadan suya giriyor."(dha/Mehmet Aydın )


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  Hayvanlar

  ,

  Hava

  ,

  kaynak

  ,

  sıcak