Temizöz davasındaki silahla altı cinayet işlendi

Haber: CEM EMİR / Arşivi

DİYARBAKIR - Şırnak ve civarında 1990’larda işlenen cinayetlerle ilgili suçlanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz’ün yargılandığı davada, Ramazan Uykur’un ölümüne neden olan silahla beş cinayetin daha işlendiği ortaya çıktı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı faili meçhul cinayetlerle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, 2000 yılında, Cizre ilçesindeki Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Yamaç Köyü Dirsekli mezrası yakınlarında, dere yatağında gizlenmiş bir cephanelik bulmuştu. 
Adli emanete alınan 23 Kalaşnikof, beş mavzer, bir Kanas, iki Bixi marka tüfek, üç RPG roketatar, ‘Saddam’ tipi olduğu belirtilen bir tabanca, bir gaz tabancası Diyarbakır Polis Kriminal Laboratuvarı’nda incelendi.
17 Haziran 2009 tarihli ekspertiz raporuna göre silahlar arasında yer alan  ‘C-11’ (Rus yapımı seyyar dipçikli Kalaşnikof)  1996 yılında Ramazan Uykur ve Halil Kömür’ün 1995 yılında Mehmet İneç ve Cindi Altın’ın öldürülmesinde ve 1994 yılında işlenen iki ayrı cinayette kullanıldı.
Ramazan Uykur’un oğlu İsmet Uykur, ‘Temizöz davası’nın son duruşmasında babasının, korucubaşı ve Cizre’nin eski belediye başkanı Kamil Atak’ın oğlu Temel Atak ve Kukel Atak tarafından gözleri önünde öldürüldüğünü anlatmıştı.