Temizöz tanığı: İki kayıp HADEP'li Cudi'ye gömüldü

Haber: CEM EMİR / Arşivi

DİYARBAKIR - Güneydoğu’da faili meçhul cinayetlerle ilgili eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz hakkında açılan davanın kilit ismi Mehmet Nuri Binzet, 2001’de Silopi Jandarma İlçe Merkezi’ne götürüldükten sonra kendilerinden haber alınamayan HADEP’li Ebubekir Deniz ile Serdar Tanış’ın, öldürüldükten sonra Cudi Dağı eteklerine gömüldüğünü öne sürdü.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde faili meçhul cinayetlerle ilgili ifade veren ve aralarında Cemal Temizöz’ün de bulunduğu yedi sanık hakkında ömür boyu hapis istemiyle dava açılmasına neden olan sanık Mehmet Nuri Binzet, iddianamede yer almayan ek ifadelerinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağabeyi eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ile bir itirafçıyı  Tanış ve Deniz’in öldürülmesi konusunda konuşurken duyduğunu anlatan Binzet, “Beş ay sonra Cudi Dağı’na götürülüp öldürüldüler. Kamuoyu yüksek tepki gösterince Cizre’de HADEP teşkilatlanmasını sağlamaya çalışan Ali Güven, Cemal Güven ve Mehmet Dilsiz’in öldürülmesine cesaret edilemedi.”
Mehmet Nuri Binzet, ifadesine şöyle devam etti: “Cudi Dağı eteğinde Süryani köyü vardır. Orada öldürüldüklerini düşünüyorum. Bu köyün yakınında düzenlediğimiz bir operasyonda buraya birilerini gömdüklerini söylemişlerdi.” Adli bir suçtan tutuklu olan Binzet  iki gizli tanığın çekilmesinden sonra Temizöz davasındaki ifadesini geri çekmişti.