Temizöz tanığı: Susturmak için ölümle tehdit ediyorlar

DİYARBAKIR - Albay Cemal Temizöz hakkında Şırnak’taki faili meçhul cinayetlere ilişkin açılan davanın kilit ismi Mehmet Nuri Binzet, ifadelerini geri çekmediğini, kendisine baskı ve tehditle hazırlanan bir dilekçenin imzalatıldığı öne sürdü.
Mehmet Nuri Binzet Şırnak’ta işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin verdiği ifadelerle, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün dokuz kez ömür boyu hapis cezası istenmesini, altısı tutuklu yedi sanık hakkında dava açılmasını sağlamıştı. Soruşturma süresince davanın sanığı olan PKK itirafçıları da cinayetlerin detaylı olarak anlatıldığı ifadeler vermişti. Ancak daha sonra bu kişilerle birlikte Binzet’in ifadelerini geri aldığı öne sürüldü.
Aynı davada sanık olarak yargılanacak olan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın da kardeşi olan Binzet avukatlarına verdiği mektupta şunları öne sürdü: “Yaşadıklarımı adalete anlatmaya karar verdim. Ancak bu ülkenin düşmanlarına gizli sırları açıklamışım gibi bugün ölümle tehdit edilmekteyim. Psikolojik baskılara ve tehditlere dayanamayarak hazırlanmış bir dilekçeye imza attım. Dilekçenin içeriğini dahi bilmiyorum. Tehdit ve baskıları kimi ilgili kurumlara iletme durumu oldu. Üzülerek belirtmeliyim ki ilgilenen olmadı.” (dha)