Temizöz'e askeri yargı yolu kapandı

Temizöz'e askeri yargı yolu kapandı
Temizöz'e askeri yargı yolu kapandı

Temizöz yargılanırken, yakınları kaybolanlar Diyarbakır Adliyesi önünde oturma eylemi yaptı. FOTOĞRAF: CEM EMİR / DHA

Haber: FERİT ASLAN / Arşivi
CEM EMİR / Arşivi

DİYARBAKIR - Şırnak’ta 1993-1995 yılları arasında işlenen 23 faili meçhul cinayetten sorumlu oldukları iddiasıyla, eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu altısı tutuklu yedi sanık dün Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hâkim karşısına çıktı.  Duruşmayı DTP Milletvekilleri Sevahir Bayındır ve Aysel Tuğluk da izledi. Saat 10.00’da başlayan duruşmada tutuklu sanıklar Albay Cemal Temizöz, Kamil Atak, Tamer Atak, Adem Yakın, Abdulhakim Güven)ve Hıdır Altuğ getirildi. Kimlik tespiti yapıldı.
Duruşmada Diyarbakır Barosu, İHD ve Çağdaş Hukukçular Derneği, kurum olarak davaya müdahil olmak için yazılı başvurdu. Albay Temizöz’ün avukatları, suç yerinin Şırnak olduğunu belirterek, yargılamanın da Şırnak Ağır Ceza Mahkemisi’ne görülmesi gerektiğini söyledi. Temizöz’ün avukatları, “Özellikle Cemal Temizöz’ün askeri kimliğinden dolayı yargının askeri mahkemede yapılması gereki” dedi. Bunun üzerine müdahil avukatlardan Diyarbakır Barosu Başkanı Emen Aktar, Temizöz’ün görevinin adli olduğunu ve işlediği suçların da adli yargıda görülmesi gerektiğini söyledi. Savcı da bu yönde görüş belirtti. Mahkeme Temizöz’ün askeri mahkemede yargılanma talebini reddetti.
Temizöz savunmasında, Cizre’de görev yaptığı dönemde 12 yaşında olan bir kişinin ifadeleriyle mart ayından beri tutuklu olduğunu belirterek, “Yaptığımız görevden sonra Cizre’de kontrol devletin eline geçmiştir” dedi. Temizöz, 12 Ağustos günü DTP’li milletvekillerinin cezaevinde tanık Mehmet Nuri Binzet’le ne görüştüğünü sordu.