Temsili Marmaray

Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi'nin Üsküdar'daki görkemli temel atma töreninden geriye bir kazma, iki kürek, bir de şantiyesi bile olmayan inşaat tabelası kaldı.

İSTANBUL - Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi'nin Üsküdar'daki görkemli temel atma töreninden geriye bir kazma, iki kürek, bir de şantiyesi bile olmayan inşaat tabelası kaldı. Ünlü Marmaray projesini şimde İstanbul'da onlar temsil ediyor!
Marmaray'da ilk kazma-kürek, geçen hafta sonu Başbakan ve hükümet üyelerinin yanı sıra çevre ülkelerden çok sayıda ulaştırma bakanı ve büyükelçinin de katıldığı büyük bir törenle vuruldu. İlk kez 1860 yılında Sultan Abdülmecit'le düşlenen tüpgeçit rüyası 144 yıl sonra gerçek olacaktı, ama görkemli törenin kalabalığı dağıldıktan sonra şantiyedeki hareketlilik sona erdi.
Hatta inşaat şantiyesinin bile kurulmadığı temel alanında, dün sabah sadece birkaç sahipsiz kürek kalmıştı. Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı dört temizlik işçisi, temel açılan meydandan çıkan molozları temizlemekle meşguldü.
İnşaatın ne zaman başlayacağını öğrenmek için aradığımız tüpgeçitin yapımını üstlenen Taisei-Kumagai-Gumi-Gama-Nurol ortak girişimi de, sözleşme gereği bu konularda bilgi veremeyeceklerini söyledi.
Üsküdar'daki vatandaşlarsa şantiyesini bile bulamadıkları tüpgeçit şaşkınlığını yaşıyor. Taksici Mehmet Kırgız, "İnşallah Marmaray, Erbakan'ın temellerine benzemez" derken, klimacı Rahim Akarslan da projenin biteceğine inanmıyor: "Biz bu projenin bitişini göremeyiz, belki torunlarım görür."
Erbakan temelleri gibi!
Necmettin Erbakan da 1970'lerde, ortağı olduğu hükümetlerde 'ağır sanayi hamlesi' başlatacağını söyleyerek Anadolu'da fabrika temelleri atar, ancak sonra bu temellerde hiç çalışma olmazdı. CHP senatörü Mehmet Feyyaz da, unutulan şantiyeleri söktürüp temizlemekle ünlenmişti.