Temsili Mimar Sinan: Bu eserlere sahip çıkın!

Temsili Mimar Sinan: Bu eserlere sahip çıkın!
Temsili Mimar Sinan: Bu eserlere sahip çıkın!
Mimar Sinan, ölümünün 425'inci yılında, temsili canlandırmayla anıldı. At sırtında şehrin sokaklarında dolaşan ve zaman zaman düşme tehlikesi geçiren temsili Mimar Sinan, eserlerine sahip çıkılmasını istedi.

EDİRNE - Edirne'de UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne alınan 'ustalık eserim' dediği Selimiye Camisi'ni inşa eden Mimar Sinan, ölümünün 425'inci yılında, tiyatro öğretmeni Erdoğan Eğmen'in temsili canlandırmasıyla anıldı. At sırtında şehrin sokaklarında dolaşan ve zaman zaman düşme tehlikesi geçiren temsili Mimar Sinan, halka seslenip eserlerine sahip çıkılmasını istedi.
Edirne Kent Konseyi, Mimar Sinan'ı ölümünün 425'inci yılında temsili canlandırmayla andı. UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ve Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği Selimiye Camii meydanında temsili kıyafetler giyerek ata binen Edirne Halk Eğitim Akşam Sanat Okulu tiyatro öğretmeni Erdoğan Eğmen, at sırtında şehir sokaklarında gezdi. 

DÜŞME TEHLİKESİ GEÇİRDİ 
Görenlerin şaşkın gözlerle izlediği Erdoğan Eğmen, Mimar Sinan heykeli önüne geldiğinde çevredeki seslerden etkilenen atın üzerinde durmakta zorlandı. Bir anda dengesini kaybederek düşme tehlikesi geçiren temsili Mimar Sinan'ı çevredekiler tutarak attan indirdi. Daha sonra yeniden ata binan temsili Mimar Sinan, Çilingirler Caddesi üzerinden Saraçlar Caddesi'ne geçti.

ESERLERİME SAHİP ÇIKIN 
Önünde mani okuyarak halkı caddeye davet eden bir davulcu ile birlikte yürüyen Mimar Sinan, Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk heykelinin önüne kadar geldi. Burada attan inerek halka seslenen Sinan, eserlerine sahip çıkılması isteyerek şunları söyledi, "Ben Mimar Koca Sinan. Bugün 9 Nisan, kentinize geldim. Bundan sonra her 9 Nisan'da kentinize geleceğim. Kentinizi bir uçtan bir uca dolaştım. Dört bir taraftan Selimiye'ye baktım. Ben, hem mühendisliğimi hem mimarlığımı, yaşadığım memlekete ve insanlarına vakfetmeyi bir borç bildim. Eserimin rölevesini çıkarmak için çalışmalara başlamışsınız. Arastanın kapısını yaptırıp taktırmışsınız. Otoparkı oradan kaldırıp, Dünya Mirası Selimiye'ye yakışır hale getirmeye, gelen konuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı tesisler yapmaya karar vermişsiniz. Çevre düzenlemesi için çalıştığınızı duydum. Bir de kavganızı. Size sesleniyorum kentin yöneticileri. Bu eser dünya mirası olmuş, sizin çekişmelerinizin, hobilerinizin esiri olamaz. Bir olun. Binlerce yıllık geçmişi olan bir şehrin kimlik ve kültürünü bozacak yapılar ve düzenlemelerden kaçının. Selimiye, Üç Şerefeli, Eski Camii gibi muhteşem eserlere, hanlara, çarşılara sahip bu kentin hali ne böyle? Bu Üç Şerefeli Cami'nin, Bedestenin önündekiler nedir? Bütün bu derme çatma yapılar, bu eserlerin çevresine yakışıyor mu? Eserlerime sahip çıkın." 

FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ 
Edirne Kent Konseyi adına konuşan Özer Demir, etkinliği tabiat varlıklarına dikkat çekmek için yaptıklarını ifade ederek bu çalışmaların süreceğini söyledi. Konuşmaların ardından çevredekiler temsili Mimar Sinan tiyatro öğretmeni Erdoğan Eğmen ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. (Engin ÖZMEN/DHA)