Tencere tava davasının tarafları konuştu

Tencere tava davasının tarafları konuştu
Tencere tava davasının tarafları konuştu
Gezi Parkı olayları sırasına düzenlenen tencere-tava eylemlerine ilk dava açıldı. Şikayetçi Hilal K'nin dava gerekçesi ise "iç savaş olacak diye endişelendim" oldu.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Beşiktaş 'taki evinin balkonunda tencere-tava çalarak gürültü yaptığı gerekçesiyle komşusunu şikayet eden Hilal K., "Eylemler sırasında çok korktum. Olayların başladığı ilk günler 3-4 kilo verdim. Nereye gideceğiz, iç savaş mı olacak diye çok endişelendim" dedi.

Şikayet edilen Filiz D.'nin kızı Tuğçe A. ise komşuları ile aralarında tencere-tava çalma yüzünden bir tartışma olmadığını iddia etti. Tuğçe A, Hilal K. ile aralarında daha önceden husumet bulunduğunu söyledi. Dikilitaş Mahallesi'nde oturan Hilal K., 2 Haziran'da üst katta oturan komşularının, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle tencere-tava çalarak kendisini rahatsız ettiği gerekçesiyle polise şikayette bulundu. Hilal K., üst katta oturan Filiz D. ile oğlu Onur A. ve kızı Tuğçe A.'nın sürekli bağırarak, tencere tava çaldıklarını anlattığı ifadesinde şu iddialar da bulundu: "2 Haziran günü saat 01.00 sıralarında sert cisimlerle tencere ve tavalara vurarak, gürültü yapmaya devam ettiler. Yatağımdan kalarak, balkona çıktım. Neden tencere tava çalıyorsunuz. Rahatsız ediyorsunuz' diye bağırdım'İçeri gir' diyerek, yüzüme toprak attılar. En son balkonuma sular aktığını gördüm. Mutfağıma sular girdi. Balkonunu yıkayan Filiz A.'yı uyarınca hakaret etti. Sonra kızı 'Sen nasıl anneme hayvan dersin, bağırırsın' diyerek hakaret ve tehditte bulundu. Polisi aradım."

Şikayet üzerine anne ve iki çocuğu polis merkezine ifadeye çağrıldı. İfadelerin alınmasının ardından Filiz D. ile çocukları hakkında kişilerin huzur ve sükünunu bozmak' suçundan 3'er aydan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi.

ADINI BİLDİĞİM İÇİN ŞİKEYİTÇİ OLDUM Hilal K., ilk günler olayların bu kadar büyük olduğunu düşünmediğini belirterek, "Sonraki günlerde saat 21.00'dan 22.00'a kadar tencere-tava olarak devam etti. Sonra olaylar şiddetlendi ve gece 01.00 sıralarında tekrar başladılar. Ben de uyumuştum. Kalkıp tepki gösterdim. Bunun üzerine üstemdekiler benim yüzüme toprak attılar. Onlarda tencere-tava çalıp bağırıyorlardı" dedi. Bu yaşadıkları olaydan dolayı psikolojisinin bozulduğunu ve birkaç gün için 3-4 kilo verdiğini söyleyen Hilal K., "Sokakta yaklaşık 150 daire vardır. Ama 10 daire tencere tava çalıyordu. Çok endişe duydum. Bir anda 'İç savaşa doğru gidiyoruz' diye düşündüm. Dünyam değişti" diye konuştu.Hilal K., gürültü çıkaranların hepsinden şikayetçi olmak istediğini, ancak üst kattaki komşunun adını bildiği için ondan şikayetçi olduğunu ve tavrının siyasi olmadığını da söyledi.

TENCERE-TAVA ÇALINIYORDU AMA ONU BİZ ÇALMIYORDUK
Tuğçe A., kendilerini şikayet eden Hilal K. ile daha önceden evinde çok sayıda kedi ve kuş beslediği için davalık olduklarını belirterek, "Gezi parkı olaylarından önce evinden gelen pis kokular nedeniyle biz Hilal K.'yı belediyeye şikayet ettik. Bunun üzerine aramızda başlayan husumet sonrası en ufak gürültü de bile bizi polise şikayet etti. Sadece biz değil diğer apartman sakinleri de kendisinden şikayetçi. Gezi Parkı olayları olduğu sırada, saat 09.30 gibi gelen gürültü üzerine balkona çıktık. Arka balkondan kendisi yan siteden bir kişiyle kavga ediyordu. O sırada babam bu hanımefendiyi sakin olması yönünde uyardı. Başka bir kavga olayımız olmadı. Evet tencere tava çalınıyordu ama onu biz çalmıyorduk. Bizi bununla ilgili şikayet etmesi konusunda elinde hiçbir delili yok" dedi.Tuğçe A. karakola gittiklerinde şikayet konusunun tencere-tava çalma olduğunu bilmediklerini ve bunu öğrendiklerinde şaşırdıklarını da söyledi. O gün kendilerinin tencere-tava çalmadıklarını da sözlerine ekleyen Tuğçe A., şikayetin daha önceki husumetten olduğunu ve tencere-tava çalmanın bahane edildiğini belirtti. Aynı binada oturan, Leyla Bolverdi, olayı duyunca hayretler içinde kaldığını belirterek, "Onların birkaç senedir aralarında husumet vardı. Bu tencere-tava olayı değil. Çünkü herkes çaldı. Bütün mahalle, bütün apartman" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1147017114701714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ya sabırrr - isakent

  sizin kafanızın nasıl çalıştığı belli 350 dairelik sitede 300 daire mübarek kadir gecesi dahil 1 ay boyunca susmadı kadın haklı iç savaş başka nasıl çıkar ortalığı yaktınız yıktınız 300 trilyon hasar var gaza getirip ölümüne sebep olduğunu gençler var koca koca adamlar şimdi burada birde ahkam kesiyorsunuz utanmadan o iç savaş çıkardı ama bizler sabırla bekledik beklemeyede devam ediyoruz

  İlişki - aganta burina

  Tek bir olasılık görünüyor, conflict of interest yani çıkar ilişkisi. Tencere tava çalıyor diye insan mahkemeye verilir mi yahu? Bu neyin kafası?

  Komşu - siduri

  Aynı takımın taraftarlarını böl, aynı apartmanda oturanları böl, jurnalliği teşvik et..Şüphesiz nifak sokup insanları ayırmayı en iyi Onlar bilirler..

  Tencere tava çalmak sivil itaatsizlik olup,hukuka uygundur. - Su Cemre Sim

  Tencere tava çalmak demokratik toplumlarda sivil itaatasizliktir.İngiltere,Fransa,Almanya'da ,A.B.D.'de benzerleri yapılmıştır.Tencere tava çalmakla içsavaş çıkmaz.İçsavaş ilkel kabile tabularından,ilkel kabile dini görüş ayrılıklarından,ırkçılık ve fanatizmden çıkar.Hanımefendinin şikayeti iyi olmuş,bu dava tencere tava çalanları cezalandırırsa da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi en son ve doğru kararı verece;dava reddedilecek,herkese de demokrasi dersi verecektir.

  TENCERE TAVA ÇALMAK nereden nasıl gelmiş bilelim bari. Okuyun gari. - bilmehakki

  Prof. Hasan Nuri Yaşar (Frenk kültür ve lisanına vâkıf hukukçularımızdan): ?Bir operasyon olarak şarivari, mahalle baskısı ve Ortaçağ... Şarivari, 1875-1877 arasında ancak beş sayı çıkabilen bir Osmanlı mizah dergisi. III. Napolyon yasaklayana kadar Belçika?da çıkan bir derginin adı olduğu için, Fransız Büyükelçiliği?nin başvurusuyla kapatılmış. Şarivari dergisinin başlangıç yazısında, anlamı ?yuh çekmek? olarak verildikten sonra şöyle tanımlanıyor: ?Saadetimize musallat olmuş kişilerin haneleri önünde teşhir şamatası eylemek.? Batı?daki anlam ve fonksiyonuna gelince.. Şarivari (charivari/İngilizce shivaree) Fransızca kökenli bir sözcük. Anlamı, bir ortaçağ âdeti olarak kırsal yerlerde ya da küçük mahalle sokaklarında tencere ve tava çalarak aşırı ve alaycı gürültü yapmak. Fonksiyonu ise bu suretle ?mahallede? istenmeyen kişiler üzerinde mahalle baskısı (a form of social coercion) yapmak, mahalle sansürü (a form of community censure) uygulamak ve sosyal dışlama (a forms of social ostracism) gerçekleştirmek. Organizasyonu şöyle: Kadın ve çocukların yoğun biçimde yer alması sağlandıktan sonra eylem, üst gelir grupları tarafından başlatılıyor. Kenarda, bir şeyin parçası olmak için fırsat bekleyen alt sınıfların katılımıyla da genişleyip sürdürülüyor. Diğer yandan ?çılgınlık? ya da üzerine taktığı değerli metalleri şakırdatarak görgüsüzce dolaşmak veya ?gürültülü müzik? anlamlarında kullanıldığı da oluyor.?

  bu adaletten birşey çıkmaz. - sktk60

  bende üst kattaki komşumu çamaşırlarını balkonuma sallandırmasından halısını, kilimini,çarşafını mutfak balkonuma silkelemesinden savcılığa şikayet ettim hemde ben şahsı silkelerken çamaşırlarını asarken fotoğraflarını çekerek delillendirdim savcılıkta iddianame düzenleyip huzur ve sükunu bozmaktan mahkemeye sevketti aradan 6 ay sonra mahkeme oldu bir 6 ayda öyle geçti bir sene sonra mahkeme karar verdi cmuk yasasının bilmem kaçıncı maddesine göre verdiğiniz deliller soyut olup mahkeme masrafları devlet tarafından karşılanmak üzere sanığın beraatine diye karar verdi şahıs aynı şeyleri çekinmeden yapmaya devam ediyor yani ödüllendiriliyor bu olay siyasi olduğu için ne karar verirler bilemem ama bu ülkenin adaleti bana tırımırı geliyor.

  Al İşte! - çoksaçma

  Al işte olayın geldiği yere bak,yok bana toprak attı yok bilmem kilo verdim yok bilmem ne,bu kadar abarttığına göre belliki aralarında daha önce birşey yaşanmış bu da bahane olmuş,sağolsun Tayyip bize bir saçmalık daha kazandırdı.