Tencere tava eylemcisine 'gürültü' cezası

Tencere tava eylemcisine 'gürültü' cezası
Tencere tava eylemcisine 'gürültü' cezası
Antalya'da Gezi olaylarına destek için yapılan protesto eylemlerine tencere-tava çalarak destek veren eczacıya gürültü yaptığı gerekçesiyle Kabahatler Kanunu'na göre 88 lira para cezası kesildi.

FİNİKE - Antalya'nın Finike İlçesi'nde, Gezi Parkı'ndaki olayların ardından akşamları yapılan protesto eylemlerine tencere-tava çalarak destek veren eczacı Aslı Filiz'e, gürültü yaptığı gerekçesiyle Kabahatler Kanunu'na göre 88 lira idari para cezası kesildi.

Avukat Atilla Sözbir, müvekkili Aslı Filiz'e, 'Kabahatler Kanunu'na muhalefet' suçundan 88 lira para cezası kesilmesi üzerine Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne itiraz dilekçesi verdi. Avukat Sözbir, bu işlemin yasaya aykırı, müvekkilinin eylemininse demokratik hak olduğu görüşünü dile getirdi.

BASİT GÜRÜLTÜ DEĞİL
İtiraz dilekçesinde, söz konusu eylemin basit bir gürültü olmadığı, ülke gündemini uzun süredir meşgul eden toplumsal hareketin küçük bir parçası olduğu ifade edildi. Gezi Parkı eylemlerinin ülke çapına yayıldığı hatırlatılan dilekçede, Filiz'in de yaşananlar karşısında suskun kalamayarak, mümkün olan en pasif, en zararsız şekilde kendisini ifade etmeye çalıştığı belirtildi. Dilekçede, Susurluk olaylarında da benzer eylemler yapıldığı, ancak bu eylemlere katılanlara yaptırım uygulanmadığı hatırlatıldı.

Dilekçede, söz konusu eylemin Türkiye çapında saat 21.00'de başladığı, tutanağın da aynı saatte olduğu hatırlatılarak, 'ihbar' üzerine işlem yapma gerekçesi eleştirildi. Dilekçede, "Yapılan işlemin amacının gürültüyü önlemek değil, eyleme katılanlar üzerinde baskı oluşturmak olduğu açıktır" denildi.

'UYGULAMAYI KINIYORUZ'
Eczacı Aslı Filiz, balkonundan yaklaşık 1 hafta boyunca her gün saat 21.00 sıralarında kısa süre tencere-tava çalma eylemine destek verdiğini, eşi Ahmet Metin Filiz'in de ışıkları yakıp söndürdüğünü söyledi. Bunun gürültüden rahatsız olan komşunun şikayetiyle ceza kesilmesi olmadığını savunan Filiz, "Türkiye'nin dört bir yanında, hatta dünyada birçok yerinde yapılan, hükümetin Gezi Parkı olaylarındaki tavrını protesto eylemlerini bastırma politikasının küçük bir parçasıdır. Demokrasilerde halkın sesine kulak verilirken, burada kesilmektedir" dedi.

Polisi değil, halkın demokratik tepki vermesine karşı polisi görevlendiren yönetimi eleştirdiklerini vurgulayan Filiz, "Bahane uydurarak yapılan cezai uygulamalarla halkın demokratik tepki vermesini engellemek sorunlara çözüm olmaz, aksine artırır. Uygulamayı kınıyoruz" diye konuştu.

Finike İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise gürültü yapılması nedeniyle gelen ihbarları değerlendirdiklerini ve 'Kabahatler Kanunu'na muhalefet' suçundan idari para cezası uyguladıklarını kaydetti.

DHA - Suat SÖĞÜT


  http://www.radikal.com.tr/114004111400414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğru karar - malasa22

  Kimsenin komşusunu rahatsız etmeye hakkı yok. Benim komşularımda aynı sesleri çıkarttılar ve son derece rahatsız olduk.

  SORUN HALK OLUNCA - pispor

  gürültü cezası oysa partilerin seçim mitingleri yada şehir gezilerinde olan gürültü ve yolların kapatılması halkın mağdur edilmesi ceza olmuyor buna saçmalık denir vatandaş özgür kardeşim istediği an tencere tava çalar keyfinden mi sayın savcı sen sırtını iktidara dayamışsın oh ne ala

  Nerede o yoğurdun bolluğu? - ayhan fahri

  Avukatın iddiasına herhalde kulak asmamak lazım: Avukattır müekkili tarafından vazifelendirilmiştir, birşeyler söyleyecektir. Kimseye zarar vermeden yapılan eyleme kimse karışmaz. Langır-lungur ses çıkarmak başkasına zarar veren bir eylemdir. Demek ki bir eyleme girişirken önce bunun suç teşkil edip etmediğine bakmak lazım. Böyle bir eyleme girişiyorsanız, neticesine de katlanacaksınız! Bir eylemci bunu göze almalıdır. Hele de toplu olarak eylem yapanlar arasında kaynamak varken, sen tut balkondan gürültü yap!

  takip edelim... - drozer

  İlçe müdürünün kariyerini takip etmeli. Ne kadar hızlı terfi edecek merak ediyorum, bu vazifeşinas hamlesinden sonra.