TEOG e- okul lise nakil kayıt başvuruları nasıl yapılır?

TEOG e- okul lise nakil kayıt başvuruları nasıl yapılır?
TEOG e- okul lise nakil kayıt başvuruları nasıl yapılır?
TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin merak ettiği diğer konu nakil başvuruları başladı. 1.dönem nakil başvuruları 21 Ağustos'a kadar devam edecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı (TEOG) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler yerleşmek istedikleri liseler için puanlarına göre tercih yaptılar. Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği yerleştirme sonuçları ise geçtiğimiz hafta açıklandı. Peki, nakil işlemleri nasıl yapılıyor? Kaç aşamadan oluşacak? Detayları haberimizde.

İlk nakil başvururları 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB )’in resmi sitesinde yayınlanacak. 2. Dönem nakil başvururları ise 24-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve 31 Ağustos’ta açıklanacak.

TEOG NAKİL TERCİH BAŞVURULARI 

İl veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde TEOG nakil tercih başvuruları  7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

TEOG LİSE NAKİLLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabiliyor. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve  spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılıyor. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınıyor. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek ve yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmuyor.
Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

E- OKUL LİSE NAKİL KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

İstediğiniz devlet okulunda boş kontenjan varsa ve puanınız yeterliyse, nakil döneminde başvuru yapabilirsiniz.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu uygulamayla devlet liselerindeki yığılmaları önlemeyi hedefliyor. Bu nedenle özel okula kayıt tarihlerini öne aldı. Eğitim uzmanları ise ailelerin ve öğrencilerin iyi düşünerek, kafasında soru işaret kalmayacak şekilde karar vermesinden yana. Yerleştirme sonunda tercihlerine göre bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 5 (beş) tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre 24 Ağustos 2015 tarihine kadar merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecek.

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 24 Ağustos 2015 tarihine kadar yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

E-Okul ile lise boş kontenjan sorgulamak mümkün. TEOG sınavı sonrası 9.sınıflar ve dönem başlamadan önce 10. 11. ve 12. sınıflar lise nakil işlemleri için hangi lisede ne kadar boş kontenjan olduğunu öğrenmek için E-Okul sisteminden faydalanabiliyorlar.