TEOG kimlere emanet!

TEOG kimlere emanet!
TEOG kimlere emanet!
SBS'nin yerine gelen TEOG Sınavı'nda hata üstüne hata yapıldı. 500 bin soru kitapçığı çöpe gitti. Hatalı personel sürekli 'ödüllendirildi'.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ - can.guleryuz@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, SBS’nin yerine uygulamaya koyduğu Temel Eğitimden OrtaÖğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’nın soru hazırlama ve basım aşamalarında yaşanmayan hata kalmadığı ortaya çıktı. Testlerden birinde bir sorunun iki kez yer aldığı ve cevap kâğıtlarında hata yapıldığı son anda fark edildi. Deneme sınavında asıl sınavdaki sorular da çıkınca 500 bin kitapçık çöpe atıldı, personele de ek mesai yaptırılarak ödenen ücretle birlikte 500 bin liranın üzerinde zarar oluştu.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ilki geçen ay yapılan TEOG Sınavı’ndan iki gün önce, 26 Kasım tarihinde katıldığı bir toplantıda, “Bu uygulamanın yürümeyeceğini göstermek isteyen bir kesim tarafından test yaparken sabotajlar yapıldı” yanıtını vermişti. Bakan Avcı’nın sözlerinin ardından TEOG’ya hazırlık için 1-2 Kasım 2013 tarihlerinde yapılan deneme sınavında ciddi bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı. 81 ilde birer okul belirlenerek yapılan deneme sınavında dağıtılan soru kitapçıklarının (9 ilde 33 soru kitapçığı) içinde asıl sınav olan TEOG’nin Fen ve Teknoloji testinin kitapçığı da çıktı.

Yeniden soru hazırlandı

Skandalın fark edilmesi üzerine bakanlık bu kitapçıkları toplattı; bir yandan basımı süren TEOG kitapçıklarının basımı durduruldu. O ana kadar basılan Fen ve Teknoloji testi soru kitapçıkları çöpe atıldı, yeni sorular hazırlandı.
Soru kitapçıklarının yanı sıra 500 bin adet aday cevap kâğıdı, 25 bin adet salon yoklama listesi, 25 bin adet sınav güvenlik poşeti, 25 bin adet salon poşet etiketi ile 20 bin 800 adet sınav kutu kilidi kullanılmadan çöpe gitti. Skandalın anlaşılması üzerine apar topar Fen ve Teknoloji dersine ait pembe renkli soru kitapçıklarının yerine 1 milyon 300 adet gri renkli yeni soru kitapçıkları ile aday cevap kâğıtları basıldı. Personele ek çalışmadan dolayı ödenen 122 bin lira ve çöpe giden kitapçıklarla birlikte zarar 500 bin lirayı aştı.
Radikal’in ulaştığı bilgilere göre, TEOG Sınavı’na yönelik yürütülen çalışmalar sırasında yaşanan tek hata bu değil. 1 milyon 300 bin 8’inci sınıf öğrencisinin 6 sınava alındığı TEOG Sınavı için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı Test Geliştirme Birimi personeli tarafından hazırlanan Fen ve Teknoloji dersine ait soru kitapçıklarında aynı sorunun iki kez kullanıldığı son anda fark edildi.

Hatalı cevap kâğıdı basıldı

Mükerrer soru kullanımı hatasının ortaya çıkmasının ardından hatalı cevap kâğıtlarının basıldığı ortaya çıktı. Kapalı devre çalışmasına geçileceği sırada sınav soru kitapçıklarının içerisinde yer alması gereken özel okullara ait yabancı dil sorularının matbaa birimine teslim edilmediği anlaşıldı. Soruların matbaa birimine teslim edildiği süreye kadar kapalı devre uygulama çalışmaları bir türlü başlatılamadı.

Sorumlu işin başında değildi

TEOG soru kitapçıkları çıktığında sınav sorularının baskı ve paketleme işleminin yapıldığı matbaa biriminin sorumlusu Sefa Köksal ise işinin başında değildi. Sefa Köksal, YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Koç ile Grup Başkan Vekili Mustafa Nadir Çalış’ın onayıyla asli görevi olan TEOG sınavına ait kapalı devre yönetici görevini terk edip sınav ücreti almak için Kırıkkale ili Balışeyh ilçesine gitti. Deneme sınavına asıl sınav soru kitapçıklarının yerleştirmesi ise eğitim formasyonuna sahip olmayan kapalı devre teknisyenleri tarafından yapıldı.TEOG sınavında devletin zarara uğramasına yol açan skandalın sorumluları kısa süre sonra hiçbir şey olmamış gibi ek ücret sağlayan sınav kuryeliği göreviyle adeta ödüllendirildi.