TEOG soru ve cevapları açıklandı mı?

TEOG soru ve cevapları açıklandı mı?
TEOG soru ve cevapları açıklandı mı?
25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak olan TEOG sınav soru ve cevapları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak ancak açıklanması biraz zaman alacaktır. Geçtiğimiz yıl 26-27 Kasım'da yapılan TEOG sınavının soru ve cevapları, 27 Kasım tarihinde akşamüzerine doğru yayınlanmıştı. Buna dayanarak bu yıl da aynı şekilde yapılacağı söylenebilir. Konu ile ilgili detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından hazırlanan ve düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi sınavı, yalnızca 8.  sınıfların sorumlu oldukları bir değerlendirme sınavıdır. Bu haberimizde biz de, sizler için TEOG sınavı ve sınav soruları ile ilgili bazı bilgileri derleyip düzenledik. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi yani kısaca TEOG, birçok defa değiştirilen ortaöğretime geçiş sınav sistemlerinden biridir. Bu sisteme göre öğrenciler 8. sınıfın son döneminde yapılan tek bir sınav yerine, yıl içindeki her iki dönemin içinde birer sınava girmek durumundadır. 8. sınıf öğrencileri, ilk dönem 6 dersten ve diğer ikinci dönem de 6 dersten olmak üzere, bir yıl içinde toplamda 12 dersten sınava girmektedir.

TEOG İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER

8 inci sınıf öğrencileri ortak sınavlara girmektedir. Normal müfredata göre ilerleyen Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sorumlu oldukları bu sınav ise biraz daha farklıdır. Buna göre öğrenciler, bir dönemde 3 yazılı oldukları derslerin sınav notlarından ikinci sınav notları ile bir dönemde 2 yazılı oldukları derslerin sınav notlarından, birinci sınav notlarından sorumludurlar. Ortak sınavları ise, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü her dönem birer tane yapmaktadır.

 Her sene yılda iki defa yapılan TEOG sınavı, normal 8 inci sınıf ders müfredatı baz alınarak yapılmaktadır. Fakat normal eğitim sürecinde görülen derslerin hepsi TEOG sınav sorusu olarak hazırlanmamaktadır. Bu doğrultuda, TEOG sınavında 6 dersten toplam 120 soru bulunmaktadır. TEOG sınavında öğrencilere yöneltilecek olan soruların dersleri ve soru sayıları şu şekildedir;

 

Matematik: 20 soru,

Fen ve Teknoloji: 20 soru,

T.C İnkılap tarihi ve Atatürkçülük: 20 soru,

Türkçe: 20 soru,

Yabancı Dil: 20 soru,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 20 soru

 

Öğrencilere 120 soruyu çözmeleri için, ders başına 40 dakika olmak üzere, toplamda 240 dakika süre verilmektedir. Yani her soru başına 2 dakika süre düşmektedir. Ayrıca daha önceki sınav sistemlerinin aksine TEOG sınavında yanlış sayısı doğru sayısını etkilememektedir. Bu durumda öğrencilere sınav esnasında hiçbir soruyu boş bırakmamaları ve olabildiğince tüm soruları yanıtlamaları önerilmektedir. Çünkü yanlış yapsalar dahi, yanlışlar doğru sayısını eksiltmeyecektir.

 Bu sene birinci dönem TEOG sınavı, 25 Kasım – 26 Kasım 2015 Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk dönemi yapılan bu TEOG sınavına giremeyen öğrenciler ise, 12-13 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan mazeret sınavına girebileceklerdir. 

 İlk dönem TEOG sınav sonuçları ise, 2016 Ocak ayı içinde belli olacak ve öğrencilere açıklanacaktır. Bunun ardından, ikinci dönem TEOG sınavları ise, 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı ikinci dönem TEOG sınavına giremeyen öğrenciler ise, 14-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak olan TEOG mazeret sınavına girebileceklerdir. (Milliyet)