TEOG tercihleri yapılırken nelere dikkat edilmeli?

TEOG tercihleri yapılırken nelere dikkat edilmeli?
TEOG tercihleri yapılırken nelere dikkat edilmeli?
TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) tercihleri dünden itibaren yapılmaya başladı. Tercihler için son gün ise 16 Temmuz. Ancak İlköğretim mezunu öğrenciler için önemli bir aşama olan lise seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Örneğin; okul sıralaması ve yüzdeliğe bakmadan asla tercih yapılmamalı. Devamı haberimizde...

Yüzbinlerce öğrencinin beklediği TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) Sınavı sonuçları, sorular hakkında açılan davaların sonuçlanmasıyla birlikte açıklandı. Sonuçlarla birlikte adaylar soluğu okullarının ya da dershanelerin rehberlik bölümlerinde almaya başladı. Çocuklarının puanlarına ve yeteneklerine uygun liselerde eğitim almasını isteyen veliler, sınav sisteminde her sene değişen uygulama ve kurallardan oldukça şikâyetçi. Bu nedenle tercihleri yaparken sistem hakkında tüm gelişmeleri takip etmekte fayda var.

TERCİH REHBERİ OKUNMADAN TERCİH YAPILMAMALI

Velilerin sıkça yaptığı hatalardan biri, tercih rehberini incelemeden kendi belirlediği okulu tercih listesine yazarak bu işlemi tamamlamak. Mahalle, ilçe ya da il olarak yakın gelen okulları belirleyip, rehbere bakılmadan yapılan tercihlerde hatalar yaşanabiliyor. Rehberde verilen yüzdelik dilim ve sıralamaya bakmadan asla tercih yapılmamalı. Yoksa çocuğunuzu nakil işlemlerinde açıkta kaldığını görebilirsiniz.

OKUL KODLARINA DİKKAT

Seçtiğiniz okulları tercih listesine girerken kodları doğru girmiş olduğunuza mutlaka bakınız. Geçen sene 15 olan tercih yapma hakkı bu sene 25’e kadar çıkartıldığı için karışıklık çıkabilir. Tek tek kontrol etmek daha iyi olacaktır.

Seçeceğiniz okulun derslik sayısı, size yakınlık durumu, eğitim müfredatı, sınıf mevcutları, okulun bulunduğu binanın yapısı, üniversite kazandırma başarısı, yabancı dile verdiği önem ve sosyal faaliyetler konusunda okulun başarısı yaptığınız tercihlerde sürekli aklınızda bulunmalı.

Adaylar daha fazla bilgi için Milli Eğitim Bakanlığı ’nın “ALO 157” çağrı hattından bilgi alabilir, tercih döneminde MEB ’in 81 ilde kurduğu tercih komisyonlarına gidebilir ya da okulların ve dershanelerin rehberlik bölümlerinden yardım alabilirler.