Teoman Koman hayatını kaybetti

Teoman Koman hayatını kaybetti
Teoman Koman hayatını kaybetti

28 Şubat davası sanığı eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Teoman Koman 77 yaşında İstanbul ’da tedavi gördüğü GATA’da yaşamını yitirdi. Koman, 28 Mayıs 2012’de 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Koman daha sonra yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Savcının itirazı üzerine yeniden tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulan Koman, sağlık sorunları gerekçesiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 Eylül 2013’te tahliye edilmişti. Koman, tahliye edildikten sonra GATA’da tedavi altına alınmıştı. 

Cenazesi yarın

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan taziye açıklamasında Koman’la ilgili şöyle denildi: “34. Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Teoman Koman, 14 Aralık Cumartesi saat 11.00 sıralarında, tedavi gördüğü İstanbul Haydarpaşa GATA eğitim hastanesinde vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli aile bireyleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Koman’ın cenazesinin yarın Selimiye Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Ulus aile mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

Susurluk, faili meçhuller

1988 ile 1992 tarihleri arasında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı yapan Koman, 28 Şubat döneminde ise 1995 ile 1997 yılları arasında Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapmıştı. Susurluk, JİTEM ve faili meçhul dosyalarında adı sık sık geçen Koman, 1996’da TSK’da görev yapan ‘sivil’ ve ‘rütbeli’ personele ‘namaz’ kılmayı yasaklattığı haberleriyle gündeme geldi. Yassıada’da kaldığı dönemde merhum Başbakan Adnan Menderes’in başına nöbetçi dikilen ve ‘üsteğmen’ olan Koman, Menderes’e tokat atan isimlerden birisi olarak gösterildi.