Teoman Koman: JİTEM'i askerler kendi aralarında kurmuş

Teoman Koman: JİTEM'i askerler kendi aralarında kurmuş
Teoman Koman: JİTEM'i askerler kendi aralarında kurmuş
"Ergenekon" davasında 28 Şubat soruşturması kapsamında ifade veren emekli Orgeneral Teoman Koman JİTEM için "Güneydoğu'da o tarihte görev yapan kişiler kendi aralarında kurmuşlar" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL - “Ergenekon” davasında “28 Şubat” soruşturması kapsamında tutuklu olan emekli Orgeneral Teoman Koman dinleniliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile duruşmalardan men edilen tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Koman'ın dinlenilmesini talep etmesi nedeniyle katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından kimlik tespiti yapılan Koman, “Başka suçtan tutuklu musunuz?” sorusuna önce, “Tutuklu değilim”, ardından da “Hayır tutukluyum. Doğru söylüyorsunuz” dedi.

Cezaevinde kaldığı için telefonu olmadığını söyleyen Koman, Başkan Özese'nin cezaevine girmeden önce kullandığı numarasını sorması üzerine, telefon numarasını verdi.

Bazı soruları anlamadığı için tekrarlattıran 76 yaşındaki Koman, 1986-1988 yılları arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı, 1988-1992 MİT Müsteşarlığı, 1995-1997 yılları arasında da Jandarma Genel Komutanlığı yaptığını belirtti.

Koman, Başkan Özese'nin soruları üzerine Veli Küçük'ü tanıdığını belirterek, Jandarma Genel Komutanı olduğu zaman Küçük'ün terfi sırasında olduğunu söyledi.

Koman, “Jandarma subayıydı. Giresun'a ben tayin ettirdim. Bilecik'te tugay komutanlığı yaptı. 1995'te Kocaeli Jandarma Komutanlığı döneminde Küçük ile tanıştım. 1997 yılında da emekli oldum” dedi.

“JİTEM'İN FAALİYETLERİNDEN HABERİM YOK”
Başkan Özese'nin “ İddia olunan 'Ergenekon' örgütünü duydunuz mu?” sorusuna “Hayır” yanıtını veren Koman, “JİTEM'i duydunuz mu?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

“Duydum. Hatta yoktur deyince kıyamet koptu. Jandarma istihbarat kurumu olarak, kendi arasında personelle kurulmuş. Böyle bir devlet kurumu yoktur. 'JİTEM yoktur. Kötü niyetli insanlar kullandı' diye bir emir yayınlandı.. Güneydoğu'da o tarihte görev yapan kişiler kendi aralarında kurmuşlar. Bunlar yasaklanmış. Benim tarafımdan da yasaklandı.”

Tutuksuz yargılanan emekli Albay Arif Doğan'ı tanımadığını ifade eden Koman, Doğan'ın “JİTEM'i ben kurdum” şeklindeki iddiaları hatırlatılınca da “Haberim yok. JİTEM'in yaptığı faaliyetlerden de haberim yok” diye konuştu. (aa)