Tepki: İnsan hakları ihlali

Genetik incelemeler, beden muayenesi ve fizik kimliğin tespiti ile ilgili düzenlemeler, tıpçıları ve hukukçuları endişelendiriyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Genetik incelemeler, beden muayenesi ve fizik kimliğin tespiti ile ilgili düzenlemeler, tıpçıları ve hukukçuları endişelendiriyor. Rıza
aranmaması insan haklarına aykırı bulunurken, gizliliğin ihlal edilmesi ihtimali ise 'tehlike' diye yorumlanıyor.
Türk Tabipleri Birliği (TBB): Kadının muayenesi, 'sanık ve mağdur olması sıfatı' dışında özel bir değerlendirme biçimi olarak ele alınmış olup, ayrımcı bir bakışı yansıttığı için çıkarılmalıdır.
Savcının kararıyla alınan örneklerin, karar hâkim tarafından onaylanana kadar, hiçbir işleme tabi tutulamayacağının belirtilmesi gerekli.
Taslak delil alınması sırasında zorla muayeneyi benimsemektedir. Kişinin onayının olmadığı tüm tıbbi yardım ve el atmalar, hukuka aykırı kabul edilir. Bu durum hekimler için sıkıntı yaratacak ve delil alınacak kişinin beden bütünlüğünün ihlali anlamına gelecek. Zorla muayene ve örnek
alınması, susma hakkı olan sanıktan zorla delil alınmasıdır. Bu, 'kötü muamele'dir.
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu (Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi): Sırf bir kişiden şüphelenilmiş olmasıyla, kişilerin rızası olmadan kendilerine ait bir parçanın alınması ve işleme tabi tutulması, bedenin bütünlüğü ve kişinin rızası ilkesine aykırı olur. Ayrıca bu bilgiler muhafaza edilebilecek mi?
Prof. Dr. Süheyl Donay (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi): Bilgilerin soruşturma dosyasında tutulması tehlikeli. Herhangi birinin bilgilere ulaşması halinde, kötüye kullanılması mümkün.
Kazım Kolcuoğlu (İstanbul Barosu Başkanı): İnsan hak ve özgürlükleri açısından baktığımızda, bu yöntemler bilgilerin kötüye kullanılması açısından tehlikeli görünüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7422887422880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.