Tepkiler dinmiyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Malatya'daki yayınevine yapılan kanlı saldırının yüz karası olduğunu, katliamın dine, vatana ve millete ihanet olduğunu söyledi.

Bardakoğlu: Katliam Türkiye'ye ihanet
KAHRAMANMARAŞ - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Malatya'daki yayınevine yapılan kanlı saldırının yüz karası olduğunu, katliamın dine, vatana ve millete ihanet olduğunu söyledi.
Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmak üzere Kahramanmaraş'a gelen Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, kanlı saldırıyı değerlendirirken, "Malatya'daki olaylar, dünyanın her yerinde olup bitenler, insan sevgisine daha çok vurgu yapmamız gerektiğini, insan sevgisini önce içimize sindirmemiz gerektiğini ve ırkı, dini, dili, cinsiyeti ne olursa olsun insanı sevmemiz gerektiğini bir kez daha bize öğretmiş oldu" diye konuştu.
'Yeni nesiller daha çok eğitilmeli'
Hz. Muhammed'in yaşı, dini, dili, ırkı, cinsi ne olursa olsun herkesin sevilmesi gerektiğini öğrettiğini vurgulayan Bardakoğlu, şöyle konuştu: "Bizler yaradandan dolayı yaratılanı sevmeyi öğrendik. Malatya'da yaşanan hunharca katliamın bizim için bir yüz karası olduğunu, dinimize mukaddesatımıza, vatanımıza, milletimize en büyük ihanetlerden birisi olduğunu burada ifade etmek istiyorum. Camia olarak bu katliamı nefretle kınıyorum. Ancak yeni yetişen nesillere daha çok eğilmemiz gerektiğini, onlara insan sevgisini daha çok aşılamamız gerektiğini ifade ediyorum. İnşallah bu tür kötü örnekler son bulur da başkalarının eline İslam'ı, Müslümanları, Türk milletini kınamak ve karalamak için ucuz ve kolay fırsatlar vermemiş oluruz."
(DHA)Sivil toplum örgütleri: Malatya bu değil
MALATYA - Vahşetin yaşandığı kentin sivil örgütleri açıkladıkları ortak bildiride, "Malatya bu değil" dediler. 40 sivil toplum örgütü adına hazırlanan bildiriyi, Malatya Belediye Başkanı Hüseyin Cemal Akın okudu.
Malatya Belediyesi'nin yanı sıra baro, sanayi, ticaret, esnaf odaları, DİSK, Kamu-Sen, Memur-Sen, eczacı ve muhtar dernekleri, gazeteciler cemiyeti gibi örgütlerin de imzasını taşıyan bildiride, Atatürk'ün "Bizim milletimiz başka din mensuplarına en fazla saygı gösteren milletlerin başında gelmektedir" sözüne yer verildi.
Bildiride, "Malatya bu değildir, Malatyalı hiç bu değildir. Hiçbir Malatyalı'nın bu cinayeti tasvip etmesi mümkün değildir. Ülkemizin böyle bir cinayetle gündeme gelmesi bizi üzmüştür" denildi.
YÖK: Herkese sorumluluk düşüyor
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) da saldırıyı kınadı. YÖK'ün açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Cinayetler, ülkemizde yüzyıllardır farklı kültür ve farklı dinlerdeki insanların bir arada yaşadığı barış ortamını sarstığı gibi, ülkemizi uluslararası camiada güç duruma sürüklemekte. Bu tür olayların daha büyük gerginliklere yol açmaması için herkese sorumluluklar düşmektedir."
Uluslararası Af Örgütü de din ve ifade özgürlüğü hakkının korunması gerektiğini belirterek tüm şüphelilerin adalet karşısına çıkarılmasını istedi. (dha, anka)