Terbiye falso kurulu

Sağlık meslek liselerinde bekâret kontrolüne onay veren yönetmeliği imzaladığı ortaya çıkan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), eğitimde 'vahim hataların' yapıldığı merkeze dönüştü.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sağlık meslek liselerinde bekâret kontrolüne onay veren yönetmeliği imzaladığı ortaya çıkan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), eğitimde 'vahim hataların' yapıldığı merkeze dönüştü. Kurul, yoluna 'olduğu gibi' devam ederken, kötü sicili sürekli kabarıyor. Kurulun kötü sicilinde Hatay'ı Suriye sınırları içinde gösteren kitabın yanı sıra, çok sayıda
'şeriat propagandası' içerikli kitaba tavsiye kararı vermek öne çıkıyor.
Talim ve Terbiye Kurulu, Sağlık Bakanlığı'nca
hazırlanan disiplin yönetmeliği taslağında öğrencilere 'eğitim dışına çıkarma cezası' öngören 'fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girdiği tespit edilmiş olmak' maddesini aynen onaylayınca bir kez daha tartışılmaya başland.
Ağırlıkla irticayla boğuşan Milli Eğitim Bakanlığı, 'şeriat propagandası'nın yanı sıra, 'bölücülük propagandası' yapıldığı gerekçesiyle de tavsiye kararlarını iptal etmeye başladı. Bunun son örneği Şenay Karakaş tarafından yazılan 'Sosyal Bilgiler Çalışma Defteri-6' isimli yardımcı ders kitabıyla ilgili yaşandı. Karakaş'ın 1995'te
onay verildiği belirlenen ve ilköğretim
okullarına tavsiye edilen kitabında Hatay'ın Türkiye yerine, Suriye sınırları içinde gösterildiği belirlendi. Kitapla ilgili tavsiye kararı geçen eylül ayında iptal edildi.
Cezasız kalan hatalar
Özellikle 28 Şubat'tan sonra milli eğitimde irtica temizliğine hız verildiği açıklanırken, bugüne kadar onlarca laiklik karşıtı kitabın tavsiye kararına imza atan TTK üyelerine yaptırım uygulanmadı. Bakanlık, tavsiye kararlarını iptalle yetindi.

  • Bakanlığın tavsiye kararını iptal ettiği eserler arasında Mehmet Doğan tarafından hazırlanan 'Büyük Türkçe Sözlük' de yer almıştı. Sözlükte, 'laik' sözcüğü 'dinsiz' olarak tanımlanırken,
    'Kemalizm'e karşılık olarak da 'laik' sözcüğü gösteriliyor.
  • Bakanlık onaylı 'My Family and Other Animals-Ailem ve Diğer Hayvanlar' adlı kitap, Türkleri 'kötü Arap kültürünün' örneği olarak hicvettiği için toplatıldı.
  • 'Şeriatçı kitap operasyonu' kapsamında Fethullah Gülen'in beş kitabı ve Sızıntı dergisi için verilen tavsiye kararlarının yanı sıra, 33 yardımcı ders kitabıyla ilgili tavsiye kararları da geçen yıl iptal edilmişti.