Tercih bilmecesi zor

Sonuçları geçen hafta açıklanan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) sıra tercihte. Sınavda 160 ve üstü puan alanlar 12 okul için tercih yapacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın verileri o kadar yetersiz ki tercih yapmak veliler için işkenceye döndü.
Bakanlık yönetmelik hazırlamadığı için hangi Anadolu liselerinde hazırlık okutulacağı belli değil. Öğrenciler puanlarını geçen yıla göre değerlendirirse yüksek sanıyor. Oysa puan değil Türkiye sıralaması önemli.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Fırsat eşitsizliğinin temel olduğu bir sistemde, çocuklarınızın iyi eğitim almasını istiyorsanız ve onları özelde okutacak olanağınız yoksa, tek yol kalıyor: ne yapıp edip çocuklarınızın iyi bir Anadolu ya da fen lisesine girmesini sağlamak.
İkiz kızlarım Nehir ve Hazal, ortaöğretimlerini İstanbul'da parasız okullar arasında eğitim kalitesine özen gösteren Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Bu onlar açısından bir şanstı ama sonraki hedef iyi bir lise olunca bu şansı sıkı bir çalışmayla artırmak gerekiyordu. Çocukların, dershane-okul-özel ders üçgeninde gerçekten yarış atına çeviren, rüyalarında bile soru çözmelerine, sınav arifesinde yüzlerinin kasılıp kalmalarına, ağlamalarına neden olan berbat bir çalışma süreci...
Çocuklar üzerine düşeni yaptı
Çocuklar için OKS'nin (Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı) yapılmasıyla bu hummalı süreç tamamlandı. Sonuçlar açıklandı. Çocuklar üzerlerine düşeni yapmıştı. Ama aldıkları puan itibarıyla sınavı kazandığı varsayılan çocuklar ve anne-babaları için şimdi sınavdan bile karmaşık sorular ortaya çıkmış, bu soru işaretleri, sınav sürecinde yaşananları aratır hale gelmişti.
5 Ağustos'a kadar sürecek tercih maratonu, özellikle de İstanbul, Ankara gibi büyük illerde, "160 üstü puan alanlar 12 tercihte bulunacak" diye özetlendiği kadar basit değil. Çünkü tercih için eldeki veriler son derece az, bir kısmı yanlış ve karmakarışık. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yanlış ve eksik verilerle çözülmesini çok zor hale getirdiği 'havuz problemi' haline gelen tercih 5 Ağustos'a kadar çözülmek zorunda.
Yönetmelik hâlâ yok
Bakanlığın velileri yönlendirdiği www. meb.gov.tr internet adresinde verilen OKS Kılavuzu, yanlış bilgilerle dolu. Milliyet gazetesinden Abbas Güçlü bu hataların neler olduğunu dün ayrıntılı yazdı. Kısaca özetlemek gerekirse, MEB'in resmi web sitesinde bazı Anadolu liselerinin hem taban puanları, hem de yüzdelik dilimleri konusunda ciddi hatalar var. Yanlış yüzdelik dilim bilgisiyle doğru tercih yapmak imkânsız.
MEB, Anadolu liselerine ilişkin yeni yönetmeliği bir türlü hazırlayamadı. Dolayısıyla hiç kimse kesin olarak hangi okullarda hazırlık sınıfı olacağını, yani hangi okulların beş yıllık, hangilerinin dört yıllık olduğunu bilmiyor. MEB bir yandan "Tercihleri iyice araştırmadan yapmayın" tavsiyesinde bulunurken, diğer yandan araştırmaya temel oluşturacak bilgileri bir türlü vermiyor.
Yeni Anadolu lisesine dönüştürülen eski süper liselere ilişkin hiçbir bilgi yok. Tercih listesine bu liseler de yazılacaksa, hangi okulun, hangi kıstaslara göre öncelikli olarak tercih edilmesi gerektiği bilinmiyor.
ÖSS'deki başarı düzeyi gibi yönlendirici veriler de herkesin ulaşabileceği bilgiler haline getirilmediğine göre, tercih için geriye sadece eve yakınlık, uzaklık kıstası kalıyor.
Tercihler başladığı halde sınav sonuçlarına ilişkin MEB'in verdiği bilgiler, öğrencinin aldığı puan ile Türkiye ve il sıralamasında bulunduğu sıradan ibaret. Bu nedenle aldıkları puanları bulundukları yüzdelik dilime dikkat etmeksizin 2004 sonuçlarına çevirenler, Galatasaray olmasa bile çok iyi bir Anadolu lisesini kazandığını zannetti.
Oysa bu yıl soruların 2004'e göre daha kolay olması nedeniyle iyi puan tutturan çocukların sayısı bir hayli fazla. Bu çocukların arasında çok küçük puan farkları var.
Kıyaslama tablosu nerede?
Tercihlerde asıl olan öğrencinin kaç puan aldığından çok il ve Türkiye bazında hangi sırada olduğu. Bu gerçek, açıklanan puanları, Türkiye ve bulunulan il genelindeki sıralama bazında yapılacak hesaplamayla oldukça aşağılara çekiyor. Dolayısıyla gerçekçi bir tercih listesi, ancak puanların doğru hesaplanmasıyla hazırlanabilecekken, MEB bugüne kadar tercih için doğru bir kıyaslama tablosu bile açıklamadı. Bu durum, günlerdir tercih sıralaması yapmaya çalışan herkesin kafasını karmakarışık hale getirdi.
Büyük şehirlerdeki karmaşa daha büyük. Tercihler eskiden olduğu gibi bölgeyle sınırlı değil. Bu durum bir dizi haksızlığın kapısını aralıyor. Adaylar tüm Türkiye'den tercih yapabiliyorlar. Dolayısıyla pansiyonlu okullara ciddi anlamda talep artışı yaşanması ve puanların hızla tırmanması sürpriz olmayacak. Öte yandan İstanbul'daki düşük puanlı bir öğrencinin Anadolu'da bir Anadolu lisesine kaydını yaptırdıktan birkaç ay sonra İstanbul'daki bir okula, yönetmeliğe uygun bir mazeret bularak yatay geçiş yapmasının önünde çok ciddi engeller yok.
Parası olana ek avantaj
Adayların ilk tercihlerde, hiçbir okula kayıt yaptırmayarak pas geçip ikinci kayıt sürecini bekleme olanakları da var. Bu olanak, özellikle parası olana ekstra yeni imkânlar sağlayabilir. Diğer yandan bu yol, kontejanların ilk tercih sırasında dolması ihtimali bulunduğu için oldukça riskli. Yine de ilk tercihler sırasında kontenjanlar dolmazsa -ki geçmiş seneler dikkate alındığında bu çok büyük bir olasılık- daha düşük puan alan adayların, daha iyi okullara ön kayıtla girmesinin önü de açık. Bu imkân, "Anadolu lisesi olmazsa özel okul" seçeneğini yedekte bekletebilecek parasal gücü bulunan velilerin elinde ciddi bir koz olarak duruyor.
Çocuklarının aldığı puanı en iyi okula dönüştürme telaşındaki veliler, karşılaştıkları tuhaflıkların kolay halledilebilir olmadığını anlayınca önce hayal kırıklığına uğruyor, sonra dershanelere koşuyor. Çünkü ortadaki açıkların ve karmaşanın sorumlusu olan MEB, eğitim alanını nasıl dershanelere terk ettiyse, tercihlerde kılavuzluk hizmetini de onlara devretmiş durumda.
Tercih kılavuzundaki hatalar

 • Kılavuzda, okulların önkayıt sonrasındaki puanları ve yüzdelik dilimleri veriliyor. Ancak asil kayıt listesinden sonra belirlenen taban puana göre tercih yapılması gerekiyor. Öğrenci önkayıt puanını baz alarak tercih yapıyor, ancak bazı okullarda önkayıt puanı ile asil kayıt puanı arasında 50 puanlık bir fark bile olabiliyor. Mesela Galatasaray Lisesi'nin 2004 yılı önkayıt puanı 955 iken asil listede bu puan 978.529.
 • Tercihte yüzdelik dilimler var, ama bu yıl öğrencilerin sınav sonuç belgelerinde bulundukları yüzdelik dilimleri konusunda hiçbir bilgi yok. Sonuç belgesinde öğrencilerin net sayıları da belirtilmediği için bir karşılaştırma yapma şansı yok.
 • Kılavuzda okulların yüzdelik dilimlerinden bazıları yanlış. Puanı yükselen okulun yüzdelik diliminin küçülmesi gerekiyorken, artıyor. Bornova Anadolu Lisesi 303 puanla yüzde ikilik dilimde yer alırken, Güzelbahçe 60. Yıl Anadolu Lisesi 333 taban puanı olmasına karşın yüzde üçlük dilimde gösteriliyor.
  'Netlerin açıklanmaması eksiklik'
  LGS Dershanesi rehber öğretmeni Beyza Sayın, sonuç belgelerinde öğrencilerin netlerinin verilmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunu açıkladı. Beyza Sayın, şunları söyledi:
  "Kılavuza göre Kadıköy Anadolu, İstanbul ve Galatasaray liselerinin bir tek hazırlığı var. Diğer Anadolu liseleri hakkında bilgiler yok. Bakanlık, donanımı olan Anadolu liseleri isterlerse hazırlık sınıflarını devam ettirebilir ve beş yıl eğitim yapabilirler açıklaması yapmıştı. Ama kılavuzda hiçbir şey belli değil. Mesela Kabataş Lisesi yetkilileri ile konuştum. Belli olmadığını söylediler, Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nden yetkililer de gelecek sene hazırlık sınıfı olacak diyor.
  Öğrenciler neye göre tercih yapacak? Ayrıca görünürde yeni Anadolu liseleri açıldı ve kontenjanlar arttı. Geçen sene toplam Anadolu lisesi kontenjanı 6 bin iken bu sene yaklaşık 12 bin oldu.
  Ama benim tespitime göre, mevcut Anadolu liselerinin kontenjanlarını düşürmüşler. Mesela Maltepe Anadolu Lisesi geçen sene 210 kişi alırken bu sene ancak 60 öğrenci alıyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7526507526500

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.