Tercihi sahipsizler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, memur alımında tercihini yetiştirme yurtlarında büyüyenlerden yana kullanarak, 37 kimsesiz genci iş sahibi yaptı.
Haber: UTKU BOLULU / Arşivi

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, memur alımında tercihini yetiştirme yurtlarında büyüyenlerden yana kullanarak, 37 kimsesiz genci iş sahibi yaptı. Belediye, Türkiye'nin dört bir yanındaki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yetiştirme yurtlarında büyüyen, lise, yüksekokul ve üniversite mezunu 37 genci memur kadrosuna aldı.
Başkan: Bu işte mesai yok
Yeni memurlarıyla tek tek tanışan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, doğru yapıp yapmadıklarına dönem sonunda İzmir kamuoyunun karar vereceğini söyledi. Belediyecilikte mesai olmadığını hatırlatan başkan Kocaoğlu, yeni memurlarına şöyle seslendi:
"Memur alımında önümüzde iki seçenek vardı. Biri Kamu Personeli Seçme Sınavı, diğeri ise SHÇEK'te yetişen gençlerden talepte bulunmaktı.
İkincisinden yana tavır koyduk. Yetiştirme yurtlarında yetişmiş, iyi eğitim almış sizleri tercih ettik. Omuz omuza hareket ederek kente yararlı olacağız.
'Maaşlarınız yetersiz'
Üniversiteden sonra dokuz ay işsiz kaldım. Sonra ben de memur oldum. Biliyorsunuz, memurluğun ücreti yetersiz. Deneyimlilerin dahi maaşlarından memnun olmadığı bir ortamda yeni memurlar hiç tatmin olmayacak. Memura, yasaların kapsamadığı herhangi bir olanak veremiyoruz. İşçilerle yapılan sözleşme, memura hak olarak tanınmadı. Bu dengesizlik, bazen iş sırasında moral bozukluğu ve motivasyonsuzluğa neden olabiliyor."
İşe başlayan 37 yeni memur, mühendis, tekniker, teknisyen, tahsildar ve düz memur olarak görev yapacak.


    http://www.radikal.com.tr/7656667656660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.