Terli terli su içebilirsiniz

Askerlere müjde!

Askeri Yargıtay, terli terli soğuk su içen, ıslak elle prize dokunan, hamamda arkadaşlarıyla şakalaşan askerlerin yargılanmaması gerektiğine hükmetti. Askerlerin can güvenliği için konulan bu kurallara uymamanın cezası, iki yıl hapisti.

ANKARA - Askeri Yargıtay, tarihi bir karara imza attı. Askeri personelin can güvenliğini korumaya yönelik tedbirlere uymayanların 'emre itaatsizlik'ten yargılanmasına son verdi. Böylece terli terli su içen, ıslak elle prize dokunan, hamamda arkadaşlarıyla şakalaşan askerlerin, iki yıla kadar hapisle yargılanması uygulamasından vazgeçildi. Bu kişiler gerekirse 'disiplin suçu işlemekten' cezalandırılacak.
Askeri Yargıtay, verdiği emsal kararda, askeri personelin can güvenliğini korumak amacıyla alınan tedbirlere uymayan kişilerin Askeri Ceza Kanunu'nun 87. maddesinde yer alan 'emre itaatsizlik' suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanmasının yanlış olduğuna dikkat çekti.
Askeri Yargıtay, bu kararla askere başlarken 'Gölet bölgesine gitmeyeceğim, göle girmeyeceğim, ıslak elle elektrik ve priz düğmelerine dokunmayacağım, terli su içmeyeceğim, reçetesiz ilaç kullanmayacağım; hamamda arkadaşlarımla şakalaşmayacağım' gibi tedbirlerin yer aldığı metni imzalayan askerlerin, bunlara uymadıklarında üç aydan iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarının önünü kesti.
Bu kurallara uymayanlara ilişkin disiplin soruşturması başlatılması gerektiğini belirten Askeri Yargıtay 1. Dairesi, verdiği emsal kararda şöyle dedi: "Verilen emrin askeri hizmete ilişkin olup olmadığının belirlenerek askeri hizmete ilişkin olmayan ancak disiplini sağlamaya yönelik emirlere riayetsizlik halinde disiplin cezası şeklindeki yaptırımın uygulanması, her disipline aykırı eylemin emre itaatsizlikte ısrar suçuna konu yapılmamasında zorunluluk bulunmaktadır."