'Terlikli keko'dan insanlık dersi

'Terlikli keko'dan insanlık dersi
'Terlikli keko'dan insanlık dersi
Ali Uçar metroda kitap okurken fotoğrafını çeken ve bunu 'kız tavlamak' için yaptığı notuyla sosyal medyada paylaşan kişiye Facebook hesabından yanıt verdi. Uçar'ın cevabı büyük destek aldı.

Ali Uçar 28 yaşında.  İzmir 'de yaşıyor. Ali'yi dünden beri neredeyse herkes tanıyor. Sebebi ise, onun metroda fotoğrafının çekilip sosyal medyada paylaşılması. Ali'nin fotoğrafını çekip paylaşan kişi, onun kitap  okumasınına gönderme yaparak: ‘Entel olcam, kız tavlıcam diye kendini yırtan izban kekosu terliklerine bayıldım’ notuyla paylaştı. Ali Uçar bir gün bu fotoğrafa denk geldi ve kendi Facebook hesabından açıklama yaptı. Bu açıklamanın üzerine Ali Uçar'a destek mesajları geldi. 

'BEN CEBİ ÇOK ZENGİN BİRİ DEĞİLİM...'

Ali Uçar açıklamasında kendini şöyle anlattı: ''Arkadaşlar fotoğraftaki kişi benim ve hiç utanmıyorum karşımda oturan kıza veya çevremde hiç kimsenin namusuna bakmadığım için... Evet ben cebi çok zengin biri değilim hatta ilkokul altı terkim, annem babam ayrı ama ben toplumun huzurunu kaçıran bir soytarı olmadığım için utanmıyorum. Çalmıyorum, çalışarak para kazanıyor, param yettiğince kitap almaya, kütüphaneye gitmeye çalışıyorum, çok utanıyorum böyle bir insan olduğum için! Elbisem kirli, terliğim bindiğim metroya uygun değil, zihnimi kirletemiyorum utanıyorum!.. Ama her ne olursa olsun bana kitaplar böyle olmayı öğretti, insan olmayı... Hayvanlaşıp çevremi kirletemiyorum üzgünüm, utanıyorum!..'' 

Ali Uçar'ın bu açıklaması sosyal medyada hızla yayıldı ve destek mesajları almaya başladı. İnsanlar Ali'ye kitap hediye etmek istediklerini söylediler.

KİTAP DESTEĞİNİ KABUL ETMEDİ 

Ama Ali bunu da kabul etmedi ve bir açıklama daha yaptı, ''Bana kitap vermeyi yahut hediye etmeyi düşünen arkadaşlar ben cebimdeki parayı kitapçıya vererek mutlu oluyorum çünkü ben o kitaba ücret ödersem yazarı kazanacak, yayın evi kazanacak matbaada çalışan insan kazanacak stantta duran öğrenci arkadaşımız ve kitapçılar kazanacak ve çoğalacağız.''


  http://www.radikal.com.tr/133533913353393

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  üniversite bitiren ama adam olamayan,parası olupta kitap alıp okumayan,okumuş cahiller - user816966

  üniversite tahsili yapmış ama adam olamamış okumuş cahiller soruyorum acaba hangi kitabı doğru dürüst okudunuzda genç çocuğun gururuyla oynuyorsunuz bu hakkı nereden buluyorsunuz,tv lerdeki bilgi yarışmalarında görüyoruz pazarcılık yapan kadınımız 9 yaşında köy yerinde dünyada tanınan edebiyatçıların kitaplarını seller dereler gibi okuyup yutmuş,yazıklar olsun bu genç adamı üzenlere yazıklar olsun.

  Helal olsun - user623118

  Helal olsun adama. Benim gibi kapitalistmiş. Kendisine kitap sadaka vermek isteyenlere şöyle cevap vermiş: ''Bana kitap vermeyi yahut hediye etmeyi düşünen arkadaşlar ben cebimdeki parayı kitapçıya vererek mutlu oluyorum çünkü ben o kitaba ücret ödersem yazarı kazanacak, yayın evi kazanacak matbaada çalışan insan kazanacak stantta duran öğrenci arkadaşımız ve kitapçılar kazanacak ve çoğalacağız.''

  - geo1980

  Metroda kitap okuma eyleminin neresi artistlik ya da bu insanlar hangi mantıkla karsidakini bu şekilde yargilayabiliyorlar.