'Termik' hamle geliyor

'Termik' hamle geliyor
'Termik' hamle geliyor

Afşin Elbistan daki mevcut A santralın kurulu gücü 1355 megavat, B ünitenin ise 1440 megavat.

Afşin Elbistan, Birleşik Arap Emirliği sermayesiyle termik santral üssü olacak. Bölgede 4 yeni termik santral daha planlanıyor.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Nisanda İstanbul ’da yapılacak ‘19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’ öncesi, İstanbul önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. ‘Çevre’yi temsil eden hiçbir kurumun yer almadığı ön toplantıda Türkiye ’nin enerjisine yön veren 3 kurum yer aldı. Toplantıya Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü (TKİ) Mustafa Aktaş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak ve Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil Alış katıldı. Konuşmacılar ‘kömür potansiyeli’, ‘yatırımcıları bekleyen zorluklar, ‘yeni düzenlemeler’ gibi konuları anlattı.
EÜAŞ Genel Müdürü Alış ise Afşin Elbistan’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal enerji kuruluşu olan TAKA ile uluslararası bir anlaşma imzalandığını söyledi. Anlaşmanın TBMM ’den geçmesinin beklendiğini belirten Alış, anlaşmanın detaylarını Radikal’e anlattı.

‘Dünyayı biz kirletmedik, kömürümüzü kullanmalıyız’ 

Anlaşmaya göre, linyit kömüründen elektrik üretecek yeni 4 adet termik santral kurulacak. Yüzde 65’i TAKA’nın yüzde 35’i Türkiye’nin olacak. Teknoloji transferi yapılacak. Yılda 6 milyar dolar kâr edilecek. Toplam maliyeti 12 bin milyar doları bulacak kömür santralının kurulu gücü 4 800 megavat olacak. Alış, aynı güçte bir doğalgaz santralı kurulması durumunda yılda 6 milyar dolar daha fazla para ödenmesi gerektiğini belirterek, yatırım sonunda yılda 6 milyar dolarlık bir yatırım da sağlanacağını belirtti.
Dünyada elektrik ihtiyacı artan ülkeler arasından Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci sırada geldiğini belirten EÜAŞ Genel Müdürü Alış, “Dünyanın havasını biz kirletmedik. Kömürümüzü kullanmamız gerekiyor. Eğer 2020’ye kadar linyit kaynaklarımızı kullanmazsam Kyoto Protokolü gereği bize çivi çaktırmazlar” diye konuştu.
Alış, ayrıca Konya Karapınar’da da yaklaşık 4-5 bin megavat gücünde termik santralı yapmayı planladıklarını, ilk olarak Suudi Arabistan’dan bir teklif aldıklarını ancak Türkiyeli yatırımcılardan da destek beklediklerini söyledi. Afşin’de ve Yatağan’da ayrı ayrı 1 milyondan fazla ağaç diktiklerini belirten Alış, “Çevreciler bizim kadar ağaç dikmiyor” dedi.
Türkiye’nin kurulu gücü 57 bin megavat. 2023 hedefi bu gücün 100 bin megavata çıkarılması. Mevcut kurulu güç içinde yerli kömürün oranı 8 140 megavat. 2023 hedefleri kapsamında kömürle elde edilecek elektrik miktarının 30 bin megavat olması planlanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/112473211247324

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Buyuk felaket dalgasini gormemektedir sorumsuz kocakafalar - Gerçekleri gosteren

  Kasirgalarin, sel felaketlerin, iklimin alt ust olmasi ve artik eskisi gibi hic bir sekilde dogru durust mevsim olmamasi neyi gosteriyor ey bilgisiz sorumsuz kocakafalar ? Komur santralerin uretilen her 1 MW/saate yaklasik olarak 1 ton carbon dioxyde olusuyor, yaani bu gunde 24 ton, 4 taneden 100 ton/gunde.Zaten felaket dalgasini gormek zor bir sey degildir, butun belirtileri, doga açik seçik bir sekilde sergiliyor insan ogluna.Effendim bizler dunyayi kirletmedik, yaani baskalari buyuk bir doga cinayeti islediler biz Turkiye niye islemeye devam etmiyelim ? Cebinizi, ve paranizi dusunmekten baska bir sey yapmiyorsunuz.Felaket dalgasi insanlari en guclu haliyle vuracagi zaman, malinizi, servetinizi, mulkunuzu nereye gotureceksiniz, cebiniz yeterince kadar buyuk mu acaba

  Sirkatin hakikatini söyle... - Antipas

  Halihazırda 8140 Mw olan termik santrallardan elde edilen elektrik gücüne 12 milyar USD. lik bir yatırımla 4800 Mw ilave bir kapasite aklenecek ve yaklaşık 13.000 Mw.lık bir güce ulaşacakmış. 2023 hedefi ise 30.000 Mw. güç olacakmış. 1) Aradaki 17.000 Mw. güç için ateş nerelere düşecek, nerelere ve kimler tarafından yeni termik santrallar yapılacak? 2) 2020 yılından sonra Kyoto protoküne göre bize çivi bile çaktırmazlar diyen muhterem zevat termik santral itirazlarının ne kadar yerinde ve haklı bir itiraz olduğunu kabul etmiş oluyor ki mert kıpti de sirkatinin hakikatini aynen böyle söylermiş..

  2020'de başka gezegene mi taşınacağız? - thinkerbell

  TAKA'nın sermayedarları kimse, bir kere önce onlara para kazandırılmak istenmiş, sonra dünyanın içine biz yeteri kadar edemedik, son 15 senemiz var, kirlettik kirlettik yoksa şansımız kalmayacak şeklinde halk bunu yer diye düşünülerek akıllara zarar bir mantık yürütülmüş, pek tabii böyle dedikten sonra bu santrallere karşı olanları Türkiye'nin gelişmesini istemeyen dış güçlerin işbirlikçileri olarak sunmak ve Türk'ün Türk'ten başka dostu yok, gelişmeyelim diye ellerinden geleni yapıyorlar gibi hezeyanlar ile kitleleri bu işlerin milli mücadelemizin bir parçası olduğuna inandırmak da kolaylaşmış oluyor hem, çevreciler de bu toplantılara çağrılmamış çünkü işleri güçleri ağaç dikmek sanılmış, e beyefendiler ağacın da hasını diktikleri için çevreci bakış açısına gerek kalmamış. Ama cidden, dünyayı biz kirletmedik ne ya? Kirlendi ve sen de bu dünyada yaşıyorsun, atmosferin kendini temizlemesine engel olacak şekilde, küresel ısınma, buzulların erimesi, küçük adaların sular altında kalması, kültürlerin yok olması pahasına 4 termik falan dikip ne yapmaya çalışıyorsun, uzay gemisi de mi yaptınız el altından, 2020'de başka gezegene mi taşıyacaksınız bizi???

  Nerden baksan tutarsızlık, - demirparcai

  Nerden baksan ahmakça