Termik santral inşaatına mahkeme 'dur' dedi

Termik santral inşaatına mahkeme 'dur' dedi
Termik santral inşaatına mahkeme 'dur' dedi
Zonguldak'ın Çatalağzı Beldesi'nde kurulması planlanan termik santralin 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' (ÇED) olumlu raporu ile ilgili mahkeme yürütmenin durdurulması kararı verdi

ZONGULDAK - Eren Enerji Elektrik A.Ş., 2 termik santrali bulunan Çatalağzı Beldesi'ne, 3'üncü termik santrali kurmak için çalışma başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü, Zonguldak Eren Termik Santrali-3 (ZETES-3) için geçen yıl 30 Kasım'da ÇED olumlu kararı verdi. Geçen 29 Ocak'ta kentteki çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesiyle kurulan Yaşanabilir Zonguldak Platformu, 1320 megavat gücündeki ZETES-3 için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması için Zonguldak İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme, 25 Mart tarihli ara kararında, dava konusu işlemin uygulanması halinde termik santral inşaatına başlanabileceği, bunun da telafisi güç zararlar doğurabileceği kanaatiyle söz konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, davalı idareye savunması ve ara karara cevap verebilmesi için 30 gün süre verilmesini kararlaştırdı.

78 KİLOMETRELİK SAHİL ŞERİDİNE 8 TERMİK SANTRAL

Yaşanabilir Zonguldak Platformu üyesi Kadir Orhan, Ereğli İlçesi'ne bağlı Kandilli Beldesi'nden Bartın'ın Amasra İlçesi'ne kadar olan 78 kilometrelik sahil şeridine mevcut 3 termik santrale ek olarak 5 termik santral daha planlandığını söyledi. Bu termik santrallerden ZETES-3 için ÇED olumlu raporu verildiğini, diğer 4 termik santralin ÇED süreçlerinin devam ettiğini vurgulayan Orhan, şöyle konuştu:

"Planlanan termik santraller yapıldığında 78 kilometrelik kıyı boyunca havaya toz, gaz, ve kül saçılacaktır. Yaşam alanlarımız, tarım yaptığımız topraklar asit yağmurları ile yıkanacak, ağır metal kirliliğine uğrayacak, besin zinciri yolu hayvansal gıdalardan, sebzelerden, meyvelerden doğrudan bizlere geçecektir. Öte yandan bizler kalitesiz hava solumaya mecbur kalacağız. Ereğli- Zonguldak- Bartın bölgesinde yaşayan en az 500 bin kişi söz konusu termik santrallerin olumsuz etkilerine maruz kalacaktır. Biz ZETES-3 için verilen ÇED olumlu kararını yargıya taşıdık. Mahkeme de şimdilik söz konusu projenin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi. Süreci takip edeceğiz."(dha/Durmuş Sevindik)