Termik Santral özelleştirmesine 'şiveli' tepki

Termik Santral özelleştirmesine 'şiveli' tepki
Termik Santral özelleştirmesine 'şiveli' tepki
Muğla'da Termik santrallerin özelleştirilmesi kararının resmi gazetede yayınlanması üzerine sendikalar eylem başlattı. Özelleştirmeyi protesto eden işçilerin 'şiveli' basın açıklaması ise büyük ilgi gördü.

Muğla''nın Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri, Elektrik Üretim A.Ş.'den (EÜAŞ) alınıp, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlandı. Termik santrallerin 31 Aralık 2016 tarihine kadar özelleştirilmesine yönelik kararın resmi gazetede yayımlanması üzerine santrallerde ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin örgütlü olduğu sendikalar eylem başlattı. Eylemde Muğla şiveli basın açıklaması yapıldı.

Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müdürlüğü’nde çalışan kadın işçiler ile maden emekçilerinin eşlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi Yatağan ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önünde toplanarak Muğla şivesiyle hazırladıkları basın açıklamasını okuyup, santrelleri sattırmayacaklarını haykırdı. Grup, 'Yetti gari sattırmeycez', 'Sata sata usanmadıla', 'Dik dur erim, seninle beraberim', 'Gelceniz vaasa, görcenizde vaa', 'Yettiniz gari', 'Satcekleemiş! Haa oldu gari' yazılı dövizler taşıdı. Grup, Yatağan-Milas Karayolunu kısa bir süre trafiğe kapatıp, oturma eylemi yaptı. Sendika temsilcilerinin uyarısı üzerine, kadınlar yoldan çekilirken araç sürücüleri de kornalarla eyleme destek verdi.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

GELİ’de maden işçisi olan Şenay Tuncay yöre şivesiyle grup adına yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu:

"30 seneden beri tuttudula özelleşcek özelleşcek deye. Satı sata elde avuşda bişe galmadı. Satıp savırdılaa. Hindi de hepimizin gursaanda ekmee olan kömür ocaannan santralı satıyolaa. Biz eskiden kööleemizde kömürün tozunu hayvan yarılana saraadık eyileşdisin deye. Bileyomazdık ki evleemizi ısıtceni, şavk olup aydınletceni. Bu kömür ocaannan santral sayesinde yatıganın nöfusu 3 bindi hindi oldu 20 bin. Ugudan zehrini yuttuk, tozunu yuttuk, hasta olduk, aaçlamız gurudu, tarlılamızdan tokadlamızdan olduk. Kööleemiz galdırıldı. Gabirliklemizin bile yeri denişti. Eski anılamızı bıraktık bu gara elmas için. Tüm buna olurken bilem santrallamızı gelinnik gız belledik kötülemedik. 'Kusurlaanı giderelim' deye ureştik. Hindi her bişeesi tamam oldu. Evvelki gibi zehir solumaz olduk. Gızannamızın kimisi işe girdi kimisi iş umudunnan beklepduru. Biz devletimiz için unnca cefaya gatlandık. Undan soona hindi de tuttuumuşla satcez depdurulaa. Satcesiniz de elektrik mi ucuzlecek sanki? Çocuklaamız iş saabı mı olcek? Yatıganın nöfusu mu artcek? Evleemiz, taala tokadlamız daha hazla mı para etcek? Havucun, ilananın, sarı böölcenin fiyatı mı artcek? Yoksa bunnaa artık para ediyomaz mı olcek? Sattıgları zaman bollugdan yatıgan esnafının yüzü mü gülcek? Daha hazla şefte mi etceklee? Hem günah deemi unca milletin emeennen gurulan bu yerlere satmek, Niden satıpdurusunuz? Bubenizin malı mı bunnaa. Hindi gıdan sattınız sattınız da memliket pek mi zengin oldu? Şimdi dosdooru deeveen baken. Bu yerlee zararmı edibatı yoksa kar mı edibatı? Kar edibatırsan neyinize sıkıldınız da satıpdurusunuz? Yettiniz Gari! Biz budugan eza çektikten sonaa bunarı satıyoz deyennere haggımızı helal ediyomez. Allah’a havale ediyoz. Yatıganlılarnan, Melaslılarlen, Moolalılarnan hep beraber olcez, sattırmecez"


  http://www.radikal.com.tr/115075811507587

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  umarım herşey güzel olur - tahir ata

  galiba kapitalizm hepimizi kandırıyor. Bence en büyük sorun burada. herkes özgür olmak istiyor (ama her konuda)fakat sırtını sağlam kayaya dayamak istiyor. Ne zaman hayatı rakamlarla değil insani değerlede ölçerse bütün dünya herşey daha güzel olur. Unutmayın kapitalizm köleleştirir.

  YETTİ GARİ - HARAYDIN

  Calp cinsiyet değiştirerek hortladı mı, yetti gari. Kamu özelin yapabileceği, talip olduğu bir işi yapamaz. Hele para vererek talip olduğu bir işi yapamaz. Yaptığı zaman sadece örnek teşkil etmek, tekelleşip kartelleşip halka fazla fatura çıkarılmasına engel olmak için yapar. Özelleştirme elbette bu iki gerekçeyle de engellenemez. Doğu Almanya özelleştirmeyi bir ay içinde tamamladı. Biz Rap rap calp malp cart curt yüzünden tamamlayamadıok, yetti gari. kafalar başka şey istemeli. Bu ülkenin hala niye yerli otomobil fabrikası yok. Kamu kurmazsa işte olmuyor, kamu bunu yapmak zorunda. Ortakla yapabildiğini yine kendisi yapamaz. O halde bu özelleştirme parası kamu payı olarak konup işçi, parça üretici ve bir yerli bir yabancı işveren oprtak olarak otomobil fabrikası kurmalı diye tepinin. Bu özelleştirme paraları otomobil fabrikası kamu payına yatırılmalıdır bunu istemek vatanseverliktir, sattirmeyiz diye tepinmek mağara devrinde yaşamaya talip olmaktır geçin yetti gari.

  Yetti Gari! - amaurot

  Hep barabar olun, ureşin sattımayın.. Bi tek urası deel. Melmekette satıp savuşturmadıgları heç bişi kalmadı. Birlik olun, elele veribdurun, ureşin sattırmayın! yolunuz açık ola!

  Satarlar anam.. - erdal mirza

  Satarlar anam satarlar!Yeter ki ucunda para olsun bunlar vicdanlarını,babalarını satarlar!Kim bilir hangi "yandaş"biraz daha zengin olacak?Bu kaçıncı bilen var mı?Amaçları,"küresel dünya"ya eklemlenmek.İşçiler perişan, taşeronlara boğaz tokluğuna köle olmuş ne yazar!Umarım yanılırım ama,ilk başta karşı çıkılmalıydı!Şimdi yeni patronun icraatlarını bekleyin.Biraz daha kömür tozu,biraz daha hastalık,biraz daha doğa tahribi..Ama yine de direnin,size sormadan yaşam alanlarınızı talan eden bu muktedirlere,artık yeter !Demenin zamanı geldi de geçiyor..

  Gülelim ağlanacak halimize vesselam - Pe@ce

  İşçilerin yaptıkları eylemin amacından, davalarından, Özal'la başlayıp AKP'yle şahikası çıkan özelleştirme dalgalarından çok işçilerin şiveleri basında ilgi görüyor. Kamuoyunu eğlendirerek aslında bu tür emek eylemlerini değersizleştirme politikası yatıyor bunun arka planında. Şunu söyleyebiliriz ki bu eylemi şivesiz, aksansız konuşan bir grup yapmış olsa haber değeri olmaz; ne gazete ne de televizyonlarda yer bulurdu. "Sattırmeycez gari"ye gülerken aslında gülüyoruz ağlanacak halimize.

  ne dersiniz? - likapa

  ablamın bileziği de okkalıymış valla:) yapılıyor olsadı 'yaptirmeycez' derlerdi kesin.şimdi de ballı parmak ağızdan çıkıyor korkusu sardı sendikaları anlaşılan.bir an önce türkiyede sendika imparatorluklarına el atılmalı.işçilerden kesilen bunca büyük tonajlı paraları kimse denetleyemiyor bile.tam bir imparatorluk kurmuşlar on yıllarca adam koltuğu bırakmıyor.gelsin mercedesler, gitsin hanlar hamamlar.radikal gazetesinin bu konuda bir yazı dizisi başlatmasını bu konuyu incelemesini isterim şahsen.mesela DİSK'ten başlayalım.ne desiniz?

  Gezi ve Sonrasi.. - captainwhite

  Valla nereden nereye geldi gari...Yahu eskiden olsa alimallah hepsini toparlarlar alir gotururlerdi... Gezi olayi apayri mecralara goturdu bu topraklari...