Termik santrale jandarma baskını!

Termik santrale jandarma baskını!
Termik santrale jandarma baskını!
Sivas'ta Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğü'ne ve Koç Grubu bünyesindeki Demir Export Kangal Kömür İşletmesi'ne operasyon yapıldı

Eraydın AYTEKİN- Halife YALÇINKAYA- Ahmet ÖZTEKİN

SİVAS - Kangal Termik Santrali'nde kömür alımında usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine bu sabah jandarma kapsamlı operasyon başlattı. Santraldeki tüm bilgisayarları ve evrakı inceleyip görevlilerin ifadesine başvuran jandarma, bu santrale kömür sağlayan Demir Export Kangal Kömür İşletmesi'nde de arama ve inceleme yaptı.
Kangal İlçesi'ne 30 kilometre uzaklıktaki Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne (EÜAŞ) ait Termik Santral'e bu sabah erken saatlerde gelen Sivas İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Sabah vardiyasına gelenler içeri alınırken, bir önceki vardiyada bulunup mesailerini tamamlayanların çıkışına izin verilmedi.
Saat 08.00'den itibaren toplam 480 kişinin çalıştığı Kangal Termik Santrali'ne giren ekipler, idare ve muhasebe bölümündeki görevlilerin ifadesini alırken, tüm bilgisayar ve evraklara el koyarak inceleme başlatıldı.
Kangal Termik Santrali'ne yapılan baskınla eş zamanlı olarak, buraya 6 kilometre uzaklıktaki kömür sahasınının işletilmesini özelleştirme kapsamında 1989 yılında 20 yıllığına devralan Demir Export Kangal Kömür İşletmesi'nde de jandarma arama yapıldı. 300 kişinin çalıştığı Demir Export'un kayıtları incelemeye alındı, görevlilerin ifadelerine başvuruldu. Her iki kuruluşun ortak kullandığı laboratuarda da inceleme yapıldı.
Bu arada Türkiye Kömür İşletmeleri'nin bünyesinde yer alan Kangal Termik Santrali yakınındaki kömür sahasının işletmesini özelleştirme kapsamında 1989 yılında yapılan sözleşmeyle 20 yıllığına devralan Demir Export'ın, dolan bu sürenin uzatılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeleri tamamladığı ve açıklamanın 10 Haziran'da yapılmasının beklendiği öğrenildi. Ancak, aynı sektörde faaliyet gösteren bir başka şirketin süre uzatılmasına itiraz ettiği, sözleşme süresi bittiği halde santrale kömür satışının sürdürülerek yolsuzluk yapıldığı ihbarında bulunduğu, operasyonun bu nedenle yapıldığı iddia edildi.
Operasyonla ilgili açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtilirken, Elektrik Üretim Anonim Şirketi ve Demir Export üst düzey yöneticilerinin uçakla Sivas'a gelmeleri bekleniyor. (dha)