Termik santrale jandarma gözetiminde işçi alımı!

Termik santrale jandarma gözetiminde işçi alımı!
Termik santrale jandarma gözetiminde işçi alımı!
Milas Yeniköy Termik Santrali'ne alınacak 160 işçi için düzenlenen mülakat 200 jandarma gözetiminde yapıldı. Gerilimin nedeni adayların 'iktidar kontenjanı'ndan seçildiği iddiası.

MİLAS - Yeniköy Termik Santrali’ne (YEAŞ) alınacak kadrolu 160 işçi için yapılacak mülakat, Muğla veya ilçelerinde yaşıyor olma şartı olmasına rağmen, il dışından gelerek adres değişikliği beyanında bulunup ikametgah belgesi düzenletenlerin de katıldığı iddiaları nedeniyle gergin başladı. 200 jandarma, mülakatın yapılacağı santral önünde önlem alırken, adaylar özel bir güvenlik şirketine ait araçlarla salona taşındı.
Geçen 4 Ocak’ta YEAŞ’a bağlı Yatağan, Milas Yeniköy ve Ören Kemerköy termik santrallerinde çalıştırılmak üzere kadrolu 160 işçi alınacağı duyuruldu. Adaylar, son gün olan 15 Ocak’a kadar Muğla İş -Kur’a başvurdu. İş-Kur, Muğla’da ikamet etme şartı aranan başvuru için KPSS puanına göre belirlediği 480 adaylık listeyi YEAŞ’a gönderdi. Ancak gönderilen listedeki adaylardan yaklaşık 300’ünün başvuru tarihinden sonra il dışındaki ikametlerini Muğla’ya taşıdıkları iddiaları ortalığı karıştırdı.


JANDARMA ÖNLEM ALDI 

Muğlalılar, sosyal medyada 18-19 ve 20 Şubat tarihinde yapılacak mülakata il dışından gelenlerin girmesine engel olacaklarını, gerekirse güç kullanacaklarını duyurdu. Sosyal medyada bu konudaki tepkilerin yoğun olması üzerine jandarma, bugün mülakatın yapılacağı Muğla’nın Milas İlçesi’ndeki YEAŞ Yeniköy Santrali önünde önlem aldı. 200 kişilik bir jandarma ekibi santral binasının önünde etten duvar ördü. Sınava girecek adaylar, santralin kapısında tek tek kontrolden geçirilip içeri alındıktan sonra, özel bir güvenlik şirketine ait araçlarla mülakatın yapılacağı salona taşındı. Adayların, yakınlarının santral önündeki meraklı bekleyişi ise sürüyor. 


İDDİALARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Öte yandan, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, YEAŞ’a alınacak personel için yapılacak mülakat öncesinde il dışından gelen bazı adayların ikamet adreslerini Muğla’ya taşıdıkları iddialarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye taşıdı. Termik santrale alınacak 160 kadrolu işçi için yapılan başvuruların yüzde 70’inin Muğla doğumlu olmayanlardan oluştuğunu belirten Demir, önergesinde, şu soruları yönelti, "Adı geçen termik santrallere işçi alımları başvurularında ‘usulsüzlük yapıldığı’ iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz? İddialara göre, 2013 yılının Ocak ayı ortasına kadar ikametlerini Muğla’ya aldıran işçiler olduğu doğru mudur? Doğru ise, bu kişiler tespit edilmiş midir? İddialar doğru ise, işçi alımları neden bölge halkından değil de il dışından gerçekleştirilmiştir? Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine başvuran işçilerin AKP ’ye üye olmalarının istendiği ve AKP’li olanlara öncelik tanındığı iddiaları doğru mudur? Listede açıklanan işçi adaylarından kaçı AKP’li ve kaçı diğer partilerdendir? Bakanlığınıza ulaştığı öğrenilen yaklaşık 150 şikayet dilekçesi ile ilgili olarak, bakanlığınız bünyesinde herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır? Bölgedeki işsiz vatandaşların, adı geçen termik santrallerde ya da bölgedeki başka kurumlarda istihdamı için bakanlığınız bünyesinde hangi çalışmalar yapılacaktır?" (Cavit YILDIRIM/DHA)