Terminallerde otopark haracına son

Şehirlerarası otobüs terminallerine girip çıkan her araçtan alınan 'otopark haracı' tarih oluyor. Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'yle (AŞTİ) ilgili bir itirazı inceleyen...

ANKARA - Şehirlerarası otobüs terminallerine girip çıkan her araçtan alınan 'otopark haracı' tarih oluyor. Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'yle (AŞTİ) ilgili bir itirazı inceleyen Ankara 6. Tüketici Mahkemesi, "Şehirlerarası otobüs terminallerinde 25 dakikadan az süreyle kalanlardan otopark ücreti alınmaz" dedi. Kararın kesin hüküm niteliğinde olduğunu belirten hukukçular, kararın 'tüm şehirlerarası otobüs terminallerini kapsadığını' savunuyor.
'Otopark savaşları', yolcusunu yetiştirmek için sadece dört dakikalığına AŞTİ'ye girip çıkan ama çıkışta 3 YTL otopark ücreti ödeyen tüketicinin itirazıyla başlamıştı. Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 51. maddesine atıfta bulunarak, "3 YTL geri verilsin" dedi. (51. Madde: Yolcuları terminale getirmek veya terminalden almak üzere 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarda özel otomobillerden hiçbir şekilde ücret alınamaz.) AŞTİ'yi işleten Keçiörengücü Spor Kulübü, hakem heyetinin kararının yasaya ve hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, kararın iptali için Ankara 6. Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkemeyse, AŞTİ'nin açtığı itiraz davasını reddetti. Böylece şehirlerarası otobüs terminali otoparklarıyla ilgili hakem kurulu kararı kesinleşmiş oldu.
Hukukçular, şikâyet halinde ücret alan otoparkların işletme belgelerinin bile iptal edilebileceğini vurguladı.