'Termos bombası' için 2 tutuklama

Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda 3 yıl önce 7'si çocuk 10 kişinin ölümüne neden olan ve termosun içine konulan bombayla ilgili alarak iki kişi cezaevine gönderildi


Özgür CEBE


DİYARBAKIR - Koşuyolu Parkı'nda 3 yıl önce bir termos içine yerleştirilen, patlayınca 7'si çocuk 10 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyla ilgili yakalanan 10 şüpheliden 2'si tutuklandı, 7'si serbest bırakıldı. 1 şüphelinin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorğusu sürdürülüyor.
Merkez Bağlar İlçesi Koşuyolu Parkı'nda 12 Eylül 2006 akşamı bir termos içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 7'si çocuk 10 kişi öldü, 16 kişi de yaralanmıştı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, hafta sonunda 6 ilde düzenledikleri eş zamanlı PKK operasyonunda 10 şüpheliyi gözaltına aldı. Bu şüphelilerden 3'ü Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nodeki sorgu ardından serbest bırakılırken, 6'sı bu sabah saatlerinde gizlilik içinde sıkı güvenlik önlemi altında adliyeye sevkedildi. Savcılıkta sorguları yapılan 4 şüpheli mahkemeye sevkedilmeden serbest bırakılırken, 2 şüpheli tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Mahkeme, 2 şüphelinin tutuklanmasına karar verdi. Halen gözaltında tutulan 1 şüphelinin polisteki sorgusu sürdürülüyor. (dha)